Trump ohlásil žalobu na šéfov Facebooku, Twitteru a Googlu za cenzúru

Trump ohlásil žalobu na šéfov Facebooku, Twitteru a Googlu za cenzúru Ilustr. foto Facebook Donald Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump, ktorý sa v minulosti sťažoval na cenzúru, ktorú podľa neho proti nemu uplatňujú veľké sociálne siete, oznámil, že zažaluje šéfov spoločností Facebook, Twitter a Google Marka Zuckerberga, Jacka Dorseyho a Sundara Pichaia.

S odvolaním sa na svoje zdroje to dnes napísal spravodajský web Axios. Podľa Trumpa sa títo technologickí giganti snažia umlčať konzervatívne názory.

Je to ďalšia etapa Trumpovej bitky so spoločnosťami, v ktorej ide podľa exprezidenta o právo na slobodu prejavu a o cenzúru.

O žalobe Trump informoval vo svojom golfovom klube v Bedminsteri. Povedal, že chce, aby sa skoncovalo so "zákazmi a vydávaním čiernych listín". "Navyše žiadame súd, aby tieto gigantické sociálne médiá odsúdil za spôsobenú ujmu," povedal exprezident.

Žalobu podáva na federálnom súde na Floride.

Podľa médií tento krok podporuje organizácia America First Policy Institute, ku ktorej sa hlásia niektorí z bývalých vysokých členov americkej administratívy.

Twitter Trumpov účet zablokoval natrvalo v januári, keď exprezident podnecoval svojich stúpencov, ktorí potom násilne vnikli do budovy Kongresu. V máji potom spoločnosť zablokovala tiež chat, ktorý zdieľal príspevky z Trumpových webových stránok.

Na Facebooku má Trump dvojročný zákaz. Facebook zakročil proti Trumpovým účtom 7. januára takisto kvôli prezidentovým vyjadreniam súvisiacim s vpádom jeho priaznivcov do Kongresu.

Agentúra AP pripomenula, že napriek zákazu na Twitteri a Facebooku Trump ďalej šíri lži o minuloročných voľbách a trvá na tom, že víťazom je on. Popiera tak potvrdenie regulárnosti volieb zo strany volebných pracovníkov, ministra spravodlivosti i mnohých sudcov, z ktorých niektoré sám vymenoval.