Print this page

Účty Fialy a Spolu na X boli napadnuté zo zahraničia, vecou sa zaoberá polícia Reprofoto x

Účet premiéra a predsedu ODS Petra Fialu na sieti X bol dnes ráno napadnutý, objavili sa na ňom falošné príspevky. Podvrhnutý príspevok pribudol aj na účte českého koaličného zoskupenia Spolu, ktoré tvoria ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Spomínané príspevky informovali napríklad o útoku na českých vojakov ruskou armádou alebo odvetách za americké clá. Popoludní premiér na sieti X informoval, že útok bol vedený zo zahraničia. Prípadom sa začali zaoberať pražskí policajti.

"Aktívne spolupracujeme s Políciou Českej republiky na vyšetrení tohto incidentu a identifikácii vinníkov," uviedol Fiala. Účty mali dvojfázové overenie a ďalšie pokročilé zabezpečenie. Polícia oznámila, že kriminalisti prešetria, ako útočník prekonal zabezpečenie účtu a či zverejnenie falošných príspevkov mohlo byť zločinom.

V jednom z príspevkov vydaných pred 06:00 po napadnutí účtu premiéra sa písalo o útoku ruských síl "na české jednotky blízko kaliningradskej hranice". Hovorkyňa vlády Lucie Ješátková potvrdila, že nebol pravdivý. Kaliningradská oblasť je ruská exkláva oddelená od zvyšku Ruskej federácie, susediacej s Litvou a Poľskom. V ďalších dvoch príspevkoch sa písalo česky a anglicky o príprave sankcií v reakcii na americké clá. Niekoľko desiatok minút po vydaní tieto príspevky aj informácie napadnutia vojakov zmizli.

Príspevky boli napísané spisovne bez zjavných chýb. Oproti ostatným príspevkom na účte českého premiéra ale netradične všetky obsahovali video so živým vysielaním. V každom z týchto údajných vysielaní však bol len statický obrázok bez zvukového sprievodu. Zverejnením živého vysielania útočníci mohli sledovať väčší zásah. Živé vysielanie totiť doprevádza notifikácia sledovateľom.

Napadnutie účtu ktoréhokoľvek čelného predstaviteľa štátu je podľa Vítězslava Pelca z bezpečnostnej firmy Eset vážnym bezpečnostným incidentom, ktorý môže mať nielen reputačné dopady, ale aj geopolitické dôsledky. "Napadnutie účtu politika nie je len technická chyba - je to strategická príležitosť pre útočníkov. Preto by mali byť účty politikov a ich tímov spravované rovnako prísne ako kritická štátna infraštruktúra. Obsah alebo správanie a vystupovanie politikov na sociálnych sieťach nám neprináleží hodnotiť," povedal ČTK.

K útokom podľa neho najčastejšie dochádza kvôli slabému alebo opakovane použitému heslu, absencii dvojfaktorového overenia, phishingu, prístupu cez kompromitovaný mobil či počítač alebo zdieľanie prístupu v tíme bez dostatočného zabezpečenia.

V roku 2023 sa terčom hackerov stali napríklad stránky Úradu vlády SR a ďalších štátnych inštitúcií. Vlani zasa hackeri napadli napríklad weby ministerstva práce a sociálnych vecí.