
Neplatená práca, ktorá sa podpisuje pod nerovnocenné zárobky mužov a žien, narastá najmä v období sviatkov. Trišesťpäťka preto dala fenoménu tzv. Ženského eura, ktoré je symbolickým vyjadrením platových rozdielov, veľkonočné prevedenie. Do vybraných redakcií poslala špeciálnu ženskú edíciu veľkonočnej kraslice s výrezom, ktorý zobrazuje, že za každé euro zarobené mužom dostane žena len približne 80 centov.
Témou nerovnocenných zárobkov mužov a žien sa 365.bank zaoberá dlhodobo. S cieľom upriamiť pozornosť na tento celospoločenský problém a ukázať jeho riešenia koncom minulého roka spustila emotívnu kampaň s názvom Ženské euro.
Kampaň je aktuálne nominovaná aj v rámci shortlistov prestížnej súťaže PROKOP, ktorá oceňuje najlepšie slovenské PR kampane, projekty, agentúry a zadávateľov. V rámci jej voľného pokračovania banka pripomína túto tému aj pred prichádzajúcou Veľkou nocou netradičným spôsobom.
„Symboliku tzv. Ženského eura sme sa rozhodli uchopiť netradičným spôsobom práve pred sviatkami Veľkej noci. Neplatená práca, ktorá sa na tento fenomén do veľkej miery podpisuje, totiž narastá práve v období sviatkov a pripadá v drvivej väčšine prípadov na plecia žien. S agentúrou Elite Monday Lovers sme preto vytvorili špeciálnu edíciu ženskej veľkonočnej kraslice s výrezom symbolizujúcim nerovnosť v zárobkoch medzi mužmi a ženami,“ vysvetľuje Linda Gáliková, head of PR v 365.bank.
Téme Ženského eura pohľadom Veľkej noci sa pritom banka venuje aj na sociálnych sieťach a v PR, kde sa pozrela na sviatky nielen optikou neplatenej práce a stereotypov, ale aj tradícií a financií.
Tradície pretrvávajú, no nie všetkým sa páčia
Až 60 % Slovákov dodržiava veľkonočné tradície, pričom viac než štvrtina tak robí najmä kvôli deťom. Zaužívané zvyky, ako sú šibačka a polievačka dve pätiny populácie buď nedodržiavajú vôbec, alebo preferujú iný spôsob. Môže ísť napríklad o hľadanie čokoládových vajíčok, do ktorého sa môžu zapojiť nielen chlapci, ale aj dievčatá.
Čo sa týka samotných sviatkov, viac než 8 z 10 žien sa podľa prieskumu 365.bank necíti komfortne počas nich a viac ako polovica by zvyky ako sú šibačka a polievačka nahradila inými. Či už sme fanúšikom tradícií, alebo preferujeme iné spôsoby trávenia Veľkej noci, sviatočné obdobie so sebou prináša aj povinnosti v podobe domácich prác.
Varenie, upratovanie a ďalšiu neplatenú prácu zastrešuje podľa 365.bank počas sviatkov až 80 % žien. Pre viac ako polovicu pritom toto obdobie predstavuje zhon.
„Z pohľadu zabezpečovania chodu domácnosti počas sviatkov pretrváva stereotypné vnímanie úloh, pričom domáce práce zabezpečuje drvivá väčšina žien a menej ako polovica mužov. Naopak, stereotypy sa stierajú najmä vo finančnej oblasti, ktorú zabezpečuje viac ako polovica žien,“ vysvetľuje Gáliková.
Sviatky sú z pohľadu financií náročné
Oslavy jari tak, ako aj ostatné sviatky, predstavujú záťaž pre naše rodinné rozpočty. Dokonca viac ako polovica populácie ich vníma ako zbytočné míňanie peňazí. Poväčšine toto obdobie financujeme z mesačných výplat, no približne každý piaty človek musí siahnuť na svoju finančnú rezervu, ktorá by mala slúžiť na iný účel. Tri štvrtiny ľudí minú na prípravy spojené s Veľkou nocou do 100 eur.
Veľká noc pohľadom financií je aj o peňažnej výslužke pre šibačov. Viac ako polovica žien dáva chlapcom sumy vo výške do 10 eur. Naopak, tretina nedáva peniaze vôbec. Deti si najčastejšie peňažnú výslužku odložia, 15 % ich minie. Keďže to nie je zvykom, ženy a dievčatá výslužku spravidla nedostávajú. Ak navyše ženy za svoju námahu nedostanú ani symbolickú výslužku, až 74 % z nich má pocit, že sú počas sviatkov ochudobnené.