Máte obľúbenú značku? Pozrite sa, kde je v rebríčku TOP značiek sveta

Interbrand Interbrand

Najhodnotnejšiu značku má stále Coca-Cola, na chrbát sa jej tlačí Apple, ktorý je skokanom roka.

 


Agentúra Interbrand zverejnila svoj každoročný rebríček najhodnotnejších značiek Best Global Brands. Najsilnejšou značkou na svete je stále Coca-Cola, no na krk jej dýcha Apple, ktorý poskočia z ôsmeho na druhé miesto. Oproti minulému rok sa hodnota značky zvýšila až o rekordných 129 percent.

 

Na vrchole rebríčka je ďalej ako tradične IBM, ale aj spoločnosť Google, ktorá predbehla Microsoft, nasleduje GE a až po ňom McDonald's. Medzi skokanov tohto roka patrí aj Amazon, Samsung a Oracle. V prvej stovke boli aj presuny smerom dole. Najväčší prepad zaznamenala značka BlackBerry až o -39%, Nokia a Goldman Sachs s rovnakou stratou -16% , MTV a Citi -12% a agentúraThomson Reuters (-11%). Ako nováčik pribudla značka plienok Pampers, a to hneď na 34. mieste, Facebook na 69. mieste, ale aj Prada, Kia, Ralph Lauren a MasterCard.

Interbrand zostavuje rebríček od roku 2001. Pri určovaní hodnoty značky berie do úvahy finančnú výkonnosť produktov alebo služieb, úlohu značky v procese rozhodovania o kúpe a silu značky, ktorá prináša firme budúce tržby.