Print this page

Bez vakcíny proti koronavírusu je nereálne aj konanie olympijských hier v Tokiu v budúcom roku. Vyhlásila to profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburghu, ktorá patrí medzi popredné odborníčky v oblasti globálneho verejného zdravia.

Medzinárodný olympijský výbor odložil tokijskej hry kvôli pandémiu koronavírusu na budúce leto. Podľa predsedu MOV Thomasa Bacha a japonských usporiadateľov môžu olympijské hry v týchto pohnutých časoch predstavovať symbolické svetlo na konci tunela.

Zároveň sa však ozvali hlasy, podľa ktorých ani ročný odklad hier nemusí stačiť. K tým sa teraz pridala aj Sridharová, podľa ktorej bude rozhodujúcim okamihom vyvinutie efektívnej a dostupnej vakcíny proti chorobe covid-19.

"Od vedcov počúvame, že tá možnosť existuje. Osobne si myslím, že nás od toho okamihu delí ešte rok alebo rok a pol, ale možno to bude skôr," citovala ju BBC. "Každopádne bez tohto vedeckého prielomu to (konanie olympijských hier) vyzerá veľmi nereálne," dodala Sridharová.

V súčasnosti proti koronavírusu nie sú k dispozícii žiadne schválené liečebné prostriedky či vakcíny. Podľa agentúry Reuters však existuje viac než stovka preparátov v rôznej fáze klinického testovania.

Bach v nedávnom rozhovore pre Die Welt povedal, že nový termín OH (23. júla až 8. augusta 2021) je posledný možný a ďalší posun nepripadá do úvahy. V Japonsku platí do 6. mája núdzový stav, v krajine je podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie takmer desať tisíc nakazených.

Sridharovú v tomto týždni svetové médiá citovali aj v súvislosti s odložením Tour de France na koniec augusta. Aj v neskoršom termíne sa podľa nej môžu najslávnejšie cyklistické preteky stáť "receptom na katastrofu", keďže medzi tisíckami ľudí z celého sveta by sa vírus mohol opäť rozbujnieť.