Ovsjannikovová na súde opäť vyviazla pokutou za protest proti vojne

Ovsjannikovová na súde opäť vyviazla pokutou za protest proti vojne Ilustr. foto: Kanal1

Súd v Moskve potrestal bývalú ruskú televíznu moderátorku Marinu Ovsjannikovovú ďalšou pokutou - už tretiu - za diskreditáciu ruskej armády, oznámil na svojom webe denník Kommersant. Tentokrát má novinárka zaplatiť 40.000 rubľov (približne 600 eur) za protivojnový protest pri Kremli.

Ovsjannikovová podnikla v polovici júla protestnú akciu priamo oproti Kremľu, sídlu prezidenta. Držala v rukách plagát s nápisom "Putin je vrah. Jeho vojaci sú fašisti. Zomrelo 352 detí. Koľko detí ešte musí zomrieť, aby ste prestali?" K nohám si pritom položila bábiky postriekané červenou farbou.

Kommersant pripomenul, že súd prvýkrát uložil Ovsjannikovovej pokutu 30.000 rubľov za marcový protivojnový protest podniknutý počas živého vysielania najsledovanejšej štátnej televízie, druhýkrát išlo o 50.000 rubľov za výroky pred budovou súdu, ktorý uvalil väzbu.

Novinárom vtedy povedala, že "vojna na Ukrajine je zločin, zbesilý pokus udržať sa pri moci" a že je presvedčená, že páchateľ nakoniec zasadne na lavicu obžalovaných pred medzinárodným tribunálom. Podľa policajného protokolu sa tak vyslovila proti "špeciálnej vojenskej operácii", ako Kremeľ nazýva vojnu proti Ukrajine, a tiež proti "počínaniu vrchného veliteľa", teda proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Ovsjannikovová prvýkrát verejne vyjadrila odpor proti ruskej invázii na Ukrajinu v polovici marca, keď sa v hlavnom vysielacom čase najsledovanejšej ruskej televíznej stanice objavila za chrbtom moderátorky a roztiahla plagát s nápisom, že stanica šíri propagandu, a s výzvou ukončiť vojnu. Novinárke vtedy televízia dala výpoveď a úrady jej uložili pokutu 30-tisíc rubľov.

Po ukončení spolupráce s ruskou televíziou sa Ovsjannikovová stala prispievateľkou nemeckého denníka Die Welt. Vydala sa pracovne aj na Ukrajinu, odkiaľ ju ale podľa jej vlastných slov musela redakcia nemeckého denníka evakuovať, pretože jej pôsobenie v krajine tvrdo kritizovali novinári iných médií. Do Ruska sa podľa médií novinárka vrátila kvôli súdu so svojím manželom ohľadom zverenia dieťaťa do starostlivosti. Tento súd bol medzitým odročený na koniec septembra.