Reportéri bez hraníc sa obrátili na súd kvôli smrti novinára AFP na Ukrajine

Reportéri bez hraníc sa obrátili na súd kvôli smrti novinára AFP na Ukrajine Foto: Facebook A.S.

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) sa obrátila na Medzinárodný trestný súd (ICC) v súvislosti so zabitím novinára francúzskej tlačovej agentúry AFP Armana Soldina na Ukrajine. Ide už o ôsme trestné oznámenie, ktoré organizácia na súde v Haagu podala od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári, uviedla dnes agentúra AFP.

Informáciu o oznámení zverejnil generálny tajomník RSF Christophe Deloire v Kyjeve počas dnešnej pietnej ceremónie na uctenie pamiatky zabitého novinára. Soldin zomrel minulý utorok pri východekrajinskom Bachmute, ktorý bol vystavený intenzívnej ruskej delostreľbe.

Francúzsko sa hneď minulý týždeň začalo zaoberať podozrením, že išlo o vojnový zločin. Vyšetrovanie, ktoré bolo zverené policajtom z centrálneho úradu pre boj proti zločinom proti ľudskosti a zločinom z nenávisti, má zistiť okolnosti úmrtia 32-ročného francúzskeho novinára narodeného v Sarajeve.

Trestné oznámenie podané aj na ukrajinskej generálnej prokuratúre sa týka aj všeobecne novinárov, ktorí sa stávajú terčom útokov, uviedol Deloire. Je v nej napríklad spomenutý aj ukrajinský novinár Bohdan Bitik, ktorý zahynul na konci apríla, kedy sa stal pravdepodobne terčom ruských ostreľovačov v meste Cherson.

Text oznámenia odsudzuje aj "miznutie novinárov, ako napríklad Dmytra Chyljuka". Novinár a spolupracovník ukrajinskej informačnej agentúry Unian bol podľa Reportérov bez hraníc "minulý rok unesený ruskými silami a odvtedy je zadržiavaný v Rusku, hoci to Moskva neustále popiera".