Print this page

To, že vtáctvo nevidíme, neznamená, že nie je ukryté práve tam, kde sme sa rozhodli odpáliť petardu či svetlicu. Pre operence, či iné voľne žijúce tvory, tiež domáce zvieratá alebo deti, pyrotechnika určite nie je zábavná – prežívajú nevýslovný strach. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. Existujú pritom alternatívy, ako sa zabaviť bez negatívneho vplyvu na život okolo nás. Mnohé mestá venujú financie vyčlenené pre ohňostroj na dobročinný, či iný prospešný účel.

„Denné druhy vtáctva v noci odpočívajú. Potrebujú šetriť drahocennú energiu a cez deň si zohnať potravu. Vyrušenie v podobe svetelných a zvukových efektov je stres, operence môžu dokonca prísť o život. V mrazivých dňoch je každá strata energie mimoriadne nebezpečná. Ohrozené sú i nočné druhy, napríklad sovy, keďže s pyrotechnikou sa začína už počas dňa. Príkladom môžu byť myšiarky ušaté, ukryté v počte aj niekoľko desiatok jedincov na jednom strome v parkoch či záhradách,“ hovorí Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

„Veľa ľudí pozoruje, že po novoročných oslavách sa vtáctvo vytratí z lokalít, kde dovtedy bolo hojné. Nepovšimnuté ostávajú aj predtým navštevované kŕmidlá, všade vládne ticho,“ dopĺňa Veselovský.
„Splašené a dezorientované vtáctvo v panike často naráža do prekážok, ktorým sa v tme nedokáže vyhnúť. Takýto prípad sa odohral i v roku 2013 v Prahe, kde počas ohňostroja labute narazili do trolejového vedenia a padali priamo pred očami divákov. Jedna zomrela na mieste, druhá sa zrejme utopila vo Vltave a tretia skončila v rehabilitačnej stanici,“ informuje Veselovský.

Vážne zranenia a úhyny môže spôsobiť každá pyrotechnika, či dokonca lampióny šťastia, nie len mestské ohňostroje. Nebezpečné sú aj pre ľudí. Vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu je určite vhodné predchádzať úrazom a šetriť tak kapacity zdravotníckeho personálu a nemocníc.

„Osláviť príchod nového roka môžeme aj ohľaduplne, stačí dodržať zopár zásad:

1. Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky, alebo sviečky. Eliminujete tak nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí.
2. Ak si chcete zapáliť lampión, nevypúšťajte ho do vzduchu kvôli riziku požiaru. Nikdy neviete, kam dopadne.
3. Keď sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.
4. Nepoužívajte pyrotechniku tam, kde sa môže ukrývať vtáctvo, alebo iné zvieratá – vyhnite sa porastom stromov či kríkov, nezamrznutým vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a pod.
5. Pred Silvestrom odstráňte čo najskôr, aspoň 1 deň predtým, všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné odstránenie, zakryte ich.
6. Pri náleze zraneného alebo vysileného vtáčaťa je potrebné okamžite kontaktovať odborníkov a zabezpečiť mu kvalifikovanú pomoc.
7. Pozorne dodržiavajte návod na použitie pyrotechniky, ktorú sa chystáte použiť. Tieto pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov,“ uzatvára Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.