Slovenský tím štartuje kampaň na podporu SDM A R13

Organizačný tím Svetových dní mládeže (SDM) 2013 dnes štartuje kampaň na podporu SDM. S jej pomocou po prvýkrát v histórii Slovenska prepojí myšlienky svetového podujatia, na ktorom sa očakáva vyše dva milióny ľudí z celého sveta, s Národným stretnutím mládeže R13.

Viacmesačná príprava, ktorú zastrešuje Rada pre mládež a univerzity KBS, je postavená na päťmesačnom koncepte, ktorý vďaka námetom predstaví zákulisie najbližších i minulých SDM, ich patrónov i myšlienky pápeža, ktorý pozýva práve mladých na SDM. Súčasťou kampane bude aj verejná zbierka na podporu R13.
"Pol roka pred oboma akciami štartujeme novú éru prípravy nielen pre mladých, ale pre všetkých, ktorí o ňu prejavia záujem," hovorí Ondrej Chrvala, tajomník Rad pre mládež a univerzity KBS. Zdôrazňuje, že pri príprave nejde len o samotné SDM a R13, ale o systematický proces prípravy, ktorý vyvrcholí spoločným slávením v Brazílii a v Ružomberku. Prvou časťou prípravy sú takzvané katechézy. Vypracovali ich skúsení lektori, sú vhodné pre mladých, kňazov i katechétov. Prvé z nich zverejní tím v utorok 5. februára 2013 na oficiálnej stránke www.rio13.sk a v niektorých médiách.
Sprievodnou aktivitou viacmesačnej prípravy, ktorá potrvá až do SDM a R13, je projekt s názvom Go! (Choď). "Vyzývame mladých, aby sa rozhodli urobiť niečo konkrétne pre svoje okolie, svoju farnosť, mladších, starších, zorganizovali akékoľvek akcie a podujatia, ktoré majú súvis s SDM a R13. Chceme, aby nezostali v ulite skupiniek," avizuje Pavol Danko, režisér a dramaturg R13. Najlepšie projekty potom zverejní na oficiálnej webstránke www.rio13.sk.
Nová kampaň je navrhnutá tak, aby jej súčasťou boli aj viaceré sprievodné aktivity. Prvou z nich bude už v najbližších dňoch predaj originálnych náramkov na ruku. Ich kúpou môže ktokoľvek podporiť zámer organizovať R13. Nebudú chýbať ani súťaže. Už dnes tím spustil súťaž o zájazd do rodiska súčasného pápeža Benedikta XVI., ktorý nadviazal na úspešnú tradíciu svojho predchodcu - pápeža Jána Pavla II. - a pokračuje v tradícii pozývania mladých na SDM. Ďalej plánuje súťaž o dizajn oblečenia pre slovenských pútnikov SDM do Brazílie.
Na SDM, ktoré Katolícka cirkev pripravuje v rôznych mestách každé dva až tri roky, sa počíta s účasťou najmenej 200 Slovákov. Doteraz sa prihlásilo takmer 170. Predĺžená registrácia potrvá do konca marca. Najbližšie SDM sa konajú koncom júla v brazílskom Rio de Janeiro. Pre tých, čo do Ria nepocestujú, chystá tím alternatívu v podobe R13. Registrácia do Ružomberka, kde sa očakáva najmenej tritisíc mladých ľudí, sa začne 14. februára 2013. Na príprave kampane sa podieľa tím dobrovoľníkov, ktorí pracujú bez nároku na odmenu.
Informoval: Komunikačný tím SDM 2013
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.