Novinárka, ktorá v ruskej televízii protestovala proti vojne, sa dnes objavila na súde

Novinárka, ktorá v ruskej televízii protestovala proti vojne, sa dnes objavila na súde Reprofoto Kanal 1

Na sociálnych sieťach sa objavili videozáznam ruskej novinárky a televíznej producentky Mariny Ovsjannikovovej, ako spolu s obhajcom čaká na súd. Polícia ženu zadržala v pondelok večer po tom, čo v živom vysielaní ruskej štátnej televízie protestovala proti vojne na Ukrajine, a advokátom a obrancom ľudských práv sa odvtedy nedarilo sa s ňou spojiť. Až doteraz sa ani nevedelo, kde sa vlastne nachádza, pripomenula BBC na svojom ruskojazyčnom webe.

Ovsjannikovovú bude na súde podľa vyjadrenia ruského advokáta Sergeja Badamšina na sociálnej sieti obhajovať bývalý bieloruský advokát Anton Gašinskij, ktorý bol vo vlasti zbavený licencie, ale v Rusku získal novú.

Novinárka, ktorá v pondelok s protivojnovým transparentom prenikla do spravodajstva ruskej televízie, čelí na súde v moskovskej štvrti Ostankino obvineniu z nepovoleného verejného vystúpenia, za čo jej - v ruskej obdobe správneho konania - hrozí desať dní za mrežami, uviedla ruská redakcia BBC.

Podrobnosti: Marina Ovsyannikovová vbehla do živého vysielania, hoci ju okamžite zatkli, jej odkaz sa šíri do celého sveta (VIDEO)

Okrem toho jej prípad podľa štátnej agentúry TASS preveruje vyšetrovací výbor, čo je ruská federálna kriminálna ústredňa. Tá určí, či so svojim protestom, ktorý získal široký medzinárodný ohlas, nedopustila trestného činu "verejného šírenia úmyselne lživej informácie o použití ozbrojených síl Ruskej federácie".

Za tento nový trestný čin hrozí až 15 rokov väzenia. Ovsjannikovej podľa ruských médií hrozí trest v rozmedzí medzi piatimi až desiatimi rokmi.

Aktualizácia 17:30: Ruský súd dnes udelil Marine Ovsjannikovovej pokutu 30-tisíc rubľov. Informovala o tom agentúra RIA Novosti. 

Ovsjannikovová dnes na súde vyhlásila, že sa cíti nevinná a naďalej je presvedčená, že Rusko voči Ukrajine pácha zločin, informovala agentúra AFP.

Mladá žena proti vojne na Ukrajine protestovala v živom vysielaní ruskej štátnej televízie. V televíznom štúdiu sa objavila počas hlavných správ s transparentom "žiadna vojna" (no war). Na transparente tiež upozorňovala divákov, že ruská televízia im v spravodajstve klame.

Ruskí poslanci začiatkom marca jednomyseľne schválili zavedenie trestnej zodpovednosti s možnosťou uložiť až 15 rokov väzenia za dezinformácie a za to, čo ruské úrady vyhodnotia ako klamlivé správy o ruskej armáde. Prísne tresty hrozia aj za diskreditáciu ozbrojených síl a za výzvy na protiruské sankcie.

Odvahu Ovsjannikovovej ocenili svetoví politici vrátane ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského alebo vedúcej postavy bieloruskej opozície Svjatlany Cichanouskej.

"Čo sa tejto ženy týka, jednalo sa o chuligánstvo," komentoval čin Ovsjannikovovej hovorkca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý následne ruskú štátnu televíziu vychválil ako príklad včasného a objektívneho spravodajstva. Na tlačovej konferencii upozornil, že prípad prešetria príslušné úrady aj samotný televízny kanál.