Novinárka, ktorá protestovala v ruskej TV, vyzvala na odsúdenie invázie na Ukrajine

Novinárka, ktorá protestovala v ruskej TV, vyzvala na odsúdenie invázie na Ukrajine Reprofoto Kanal 1

Ruská novinárka a televízna produkčná Marina Ovsjannikovová, ktorá minulý týždeň s protivojnovým transparentom vtrhla do hlavného vysielania ruskej štátnej televízie, vyzvala svojich spoluobčanov, aby odsúdili ruskú inváziu na Ukrajine. Ovsjannikovová to uviedla v rozhovore s americkou televíznou stanicou ABC News. Rusi podľa nej správanie ruských bezpečnostných zložiek na Ukrajine nepodporujú.

"Je to Putinova vojna, nie je to vojna ruského ľudu," vyhlásila novinárka. Rusko sa podľa nej teraz nachádza vo veľmi "temnom a náročnom období". "Každý, kto má nejaký názor a chce, aby bol vypočutý, to ale musí urobiť. To je veľmi dôležité," vyzvala spoluobčanov.

Už pred pár dňami sa Ovsjannikovová nechala počuť, že sa obáva o svoju bezpečnosť. Francúzsko jej kvôli hroziacemu postihu ponúklo konzulárnu pomoc. Novinárka však nemá v pláne utiecť z Ruska, dúfa ale, že nebude obvinená z trestného činu. Ruský súd jej v utorok udelil pokutu 30-tisíc rubľov, podľa agentúry RIA Novosti trest padol za porušenie pravidiel pre organizovanie verejných akcií. Zatiaľ nie je celkom jasné, či bude čeliť ešte nejakému ďalšiemu, závažnejšiemu obvineniu. V krajine bol nedávno prijatý zákon, podľa ktorého ľuďom označujúcim operáciu Moskvy na Ukrajine za "vojnu" či "inváziu" hrozí až 15 rokov väzenia.

Novinárka v pondelok v hlavnom vysielacom čase narušila vysielanie najsledovanejšej ruskej televíznej stanice Prvý kanál. Objavila sa za chrbtom moderátorky a roztiahla plagát s nápisom: „Zastavte vojnu, neverte propagande, tu vám klamú“.

Ako teraz povedala americkej televízii, chcela urobiť niečo, čo by "malo väčší vplyv a prilákalo viac pozornosť" ako pouličné demonštrácie, ktoré sú ihneď rozohnané políciou. "Keď začala vojna, nemohla som jesť ani spať. To, čo sme ukazovali na našich kanáloch, bolo úplne odlišné od toho, čo sa dialo v skutočnosti," povedala ruská novinárka.