Bývalá prokremeľská novinárka Ovsjannikovová sa sťažuje na nadávky zo strany ukrajinských novinárov

Bývalá prokremeľská novinárka Ovsjannikovová sa sťažuje na nadávky zo strany ukrajinských novinárov Reprofoto Kanal 1

Nemecký denník Die Welt musel z Ukrajiny evakuovať svoju korešpondentku, ruskú novinárku a bývalú spolupracovníčku prokremelskej televízie Marinu Ovsjannikovovú. Stalo sa tak potom, čo mnohí novinári protestovali proti tlačovej konferencii v Kyjeve, na ktorej mala Ovsjannikovová hovoriť o fungovaní ruskej propagandy. Serveru Meduza novinárka povedala, že jej novinári adresovali početné nadávky a že sa jej len "zázrakom" podarilo z Ukrajiny odísť.

Ovsjannikovová v polovici marca narušila živé vysielanie najsledovanejšej ruskej televíznej stanice Pervyj kanal, keď sa v hlavnom vysielacom čase objavila za chrbtom moderátorky a roztiahla plagát, kde bol okrem iného text: „Zastavte vojnu, neverte propagande, tu vám klamú“. V apríli sa následne objavila informácia, že štyridsaťtriročná novinárka bude točiť a písať reportáže z Ukrajiny a Ruska pre denník Die Welt.

Na Ukrajinu sa podľa svojich slov Ovsjannikovová vydala s "bohumilým zámerom pomôcť úradom, nahrať rozhovor s (ukrajinským prezidentom Volodymyrom) Zelenským, ukázať Buču a Charkov". Proti jej prítomnosti v krajine sa ale zdvihla vlna odporu, keď s ňou agentúra Interfax-Ukrajina ohlásila na 1. júna tlačovú konferenciu. Podľa skorších správ ukrajinských médií Ovsjannikovová vystupuje napríklad za zrušenie sankcií uvalených Západom na Rusko kvôli jeho invázii na Ukrajinu a tieto postihy označila za rusofobiu.

"Novinári začali kričať, že som moskalka (ukrajinské hanlivé označenie pre Rusov - poznámka ČTK), agentka FSB, propagandistka, že bývalí propagandisti neexistujú a že mám byť zatknutá," popísala serveru Meduza Ovsjannikovová nadávky na svoju adresu.

"Nakoniec ma redakcia Die Welt evakuovala tým najneuveriteľnejším spôsobom... Bola to hrôza, len tak tak sa nám podarilo odísť autom cez Rumunsko. Odišla som zázrakom," okomentovala svoj odchod z Ukrajiny.

Ovsjannikovová pracovala pre Pervyj kanal od roku 2003. Po jej marcovom proteste jej ruské úrady udelili pokutu a obvinili ju z diskreditácie armády.