Ruská novinárka kritizujúca inváziu na Ukrajine dostala pokutu 50 000 rubľov

Ruská novinárka kritizujúca inváziu na Ukrajine dostala pokutu 50 000 rubľov Reprofoto Kanal 1

Moskva 28. júla - Moskovský súd vo štvrtok potrestal ruskú novinárku Marinu Ovsjannikovovú za "diskreditáciu ruskej armády" pokutou 50-tisíc rubľov (430 eur). Ovsjannikovová sa preslávila v Rusku aj zahraničí, keď v marci svojim protestom proti ruskej invázii na Ukrajinu narušila živé vysielanie najsledovanejšej ruskej televízie. Teraz dostala pokutu za svoje výroky, ktoré predniesla nedávno pri uväznení iného kritika vojny Ruska proti Ukrajine, opozičného politika Iľju Jašina.

"Súd uznáva Ovsjannikovovú za vinnú a udeľuje jej trest v podobe pokuty vo výške 50-tisíc rubľov," vyhlásila sudkyňa podľa spravodajcu agentúry TASS v súdnej sieni.

Ovsjannikovovú 17. júla zadržali policajti, ktorí s ňou spísali protokol na policajnom oddelení krasnoselského policajného okrsku kvôli výrokom pred budovou súdu, ktorý 13. júla poslal opozičného politika Iľju Jašina do väzby. Novinárom vtedy povedala, že "vojna na Ukrajine je zločin, zbesilý pokus udržať sa pri moci" a že je presvedčená, že páchateľ nakoniec zasadne na lavicu obžalovaných pred medzinárodným tribunálom. Podľa policajného protokolu sa tak vyslovila proti "špeciálnej vojenskej operácii", ako Kremeľ nazýva vojnu proti Ukrajine, a tiež proti "počínaniu vrchného veliteľa", teda proti prezidentovi Vladimírovi Putinovi.

Dnes pred súdom novinárka prakticky zopakovala svoje slová, že vojna je najhorší zločin 21. storočia. Obvinenia označila za absurdné. "Je úplne jedno, či ma obviníte z podpálenia Kaspického mora či šírenia opičích kiahní. Tento súdny proces je úplne vykonštruovaný a usporiadaný s cieľom zastrašiť ma a všetkých ľudí, ktorí nesúhlasia s touto vojnou v Rusku," povedala podľa ruskojazyčného webu BBC.

Ovsjannikovová prvýkrát verejne vyjadrila odpor proti ruskej invázii na Ukrajinu v polovici marca, keď sa v hlavnom vysielacom čase najsledovanejšej ruskej televíznej stanice objavila za chrbtom moderátorky a roztiahla plagát, ktorý hlásal, že stanica šíri propagandu, a vyzýval na ukončenie vojny. Novinárke vtedy televízia dala výpoveď a úrady jej uložili pokutu 30.000 rubľov za vopred neohlásený verejný protest a za výzvy na nepovolené protesty.

Po ukončení spolupráce s ruskou televíziou sa Ovsjannikovová stala prispievateľkou nemeckého denníka Die Welt. Vydala sa pracovne aj na Ukrajinu, odkiaľ ju ale podľa jej vlastných slov musela redakcia nemeckého denníka evakuovať, pretože jej pôsobenie v krajine tvrdo kritizovali novinári iných médií. Do Ruska sa podľa médií novinárka vrátila kvôli súdu so svojím manželom ohľadom zverenia dieťaťa do starostlivosti. Tento súd bol medzitým odročený na koniec septembra.

Ovsjannikovová tento mesiac podnikla solitérnu protestnú akciu priamo oproti Kremľu, sídlu prezidentskej administratívy. Držala v rukách plagát s nápisom "Putin je vrah. Jeho vojaci sú fašisti. Zomrelo 352 detí. Koľko detí ešte musí zomrieť, aby ste prestali?" K nohám si pri tom položila bábiky postriekané červenou farbou.

Kvôli "diskreditácii ruskej armády" má Ovsjannikovová znovu stáť pred súdom budúci mesiac. Zatiaľ čo po prvýkrát v správnom konaní jej hrozila len pokuta, pri opakovanom skutku ju súd môže uložiť až tri roky väzenia.