Novinárka Ovsjannikovová, ktorá mala byť v domácom väzení, utiekla z Ruska

Novinárka Ovsjannikovová, ktorá mala byť v domácom väzení, utiekla z Ruska Reprofoto Kanal 1

Ruská novinárka Marina Ovsjannikovová, ktorej úrady nariadili domáce väzenie kvôli jej kritike vojny na Ukrajine, utiekla spoločne so svojou dcérou z Ruska. Agentúre AFP to povedal jej advokát Dmitrij Zachvatov. Ovsjannikovová sa stala známou v polovici tohto marca vďaka svojmu protestu proti vojne na Ukrajine vo vysielaní ruskej štátnej televízie.

Potvrdenie novinárkinho úteku z Ruska prichádza asi dva týždne po tom, čo médiá informovali, že ju ruské ministerstvo vnútra zaradilo na zoznam hľadaných osôb. Kde presne sa novinárka s dcérou nachádza, nie je jasné, jej advokát ale agentúre RIA Novosti povedal, že ide o jednu z európskych krajín.

"Darí sa im dobre. Čakajú, až sa budú môcť verejne vyjadriť, ale zatiaľ to nie je isté," citovala agentúra AFP advokáta.

Ovsjannikovová od doby, keď Rusko vedie vojnu na Ukrajine, dostala niekoľko pokút za nepovolené protesty a "diskreditáciu" ruskej armády. Čelí tiež trestnému stíhaniu za šírenie "klamlivých informácií" kvôli tomu, že minulý mesiac pri proteste pri Kremli poukázala na smrť stoviek detí pri ruskej invázii na Ukrajinu. Za klamlivé ruské úrady pokladajú akékoľvek informácie, ktoré sa odchyľujú od ich oficiálneho výkladu ruskej invázie na Ukrajinu.

Ovsjannikovová dlhé roky pracovala pre televíziu Pervyj kanal, ktorá je spájaný so šírením dezinformácií o vojne na Ukrajine a prokremeľskou propagandou. Práve v jej vysielaní sa žurnalistka objavila s plagátom odsudzujúcim inváziu na Ukrajinu. Po ukončení spolupráce s ruskou televíziou sa Ovsjannikovová stala prispievateľkou nemeckého denníka Die Welt. Vydala sa pracovne aj na Ukrajinu, odkiaľ ju ale podľa jej vlastných slov musela redakcia nemeckého denníka evakuovať, pretože jej pôsobenie v krajine tvrdo kritizovali novinári iných médií.