CNN zrušila debatu republikánskych kandidátov, odmietol ju Trump aj Haleyová

CNN zrušila debatu republikánskych kandidátov, odmietol ju Trump aj Haleyová Ilustr. foto: Facebook D. Trump

Americká stanica CNN zrušila predvolebnú debatu republikánskych kandidátov plánovanú na nedeľu. Rozhodla sa tak potom, čo bývalá guvernérka Južnej Karolíny Nikki Haleyová odmietla prísť, pokiaľ sa diskusie nezúčastní exprezident Donald Trump.

Trump je podľa prieskumov favoritom republikánskych primárok, ale účasť v debatách a priamu konfrontáciu s protikandidátmi doteraz odmieta, uviedla agentúra AP.

Trump s výrazným náskokom zvíťazil v nominačnom procese v Iowe, kde sa vyberal republikánsky kandidát prvýkrát. Ďalším štátom bude v utorok New Hampshire. Prvýkrát po mnohých rokoch nebude pred primárkami v tomto štáte žiadna miestna debata. Zrušenie debaty na Saint Anselm College najskôr v utorok oznámili stanice ABC a WMUR-TV, dnes rovnako reagovala aj CNN so svojou diskusiou plánovanou na New England College.

Floridský guvernér Ron DeSantis sa zaviazal, že sa zúčastní oboch debát. Favoritom je však Trump a rozhodujúcim faktorom na usporiadanie debát tak bola účasť Haleyovej. Podľa agentúry AP mohla Haleyová odmietnuť, aby sa vyhla priamej konfrontácii s DeSantisom. Ich prvé televízne stretnutie totiž pre bývalú guvernérku nedopadlo príliš dobre, píše AP.

Americké voľby sa uskutočnia tento rok v novembri. Predchádzajú im republikánske primárky, v ktorých bude vybraný zástupca strany, ktorý sa postaví konkurentovi, ktorým bude najskôr demokratický prezident Joe Biden.