ČRo a Radiožurnál spustili web, ktorý prepojí dárcov a ľudí zasiahnutýchtornádom

ČRo a Radiožurnál spustili web, ktorý prepojí dárcov a ľudí zasiahnutýchtornádom Zdroj: ČRo

Nadační fond Českého rozhlasu a Radiožurnál spustily web pomahejtesnami.cz. Propojí lidi, kteří po čtvrtečním ničivém tornádu na jižní Moravě pomoc potřebují, s těmi, kteří pomoc nabízejí. Lidé z postižených obcí zde mohou zadávat žádosti o materiální pomoc, vybavení domácnosti, řemeslnou práci, krátkodobé i dlouhodobé nouzové ubytování, hlídání zvířat či dobrovolnickou pomoc obecně. ČTK o tom dnes informoval šéfredaktor Radiožurnálu Ondřej Suchan. Na podobném principu funguje projekt Ježíškova vnoučata, který loni pomohl splnit přání 16.000 seniorů.

Web začal fungovat v nedeli vpodvečer. "Přání bude vázané pouze na jméno, příjmení, telefonní a e-mailový kontakt. K tomu je třeba přidat jen stručný popis toho, co potřebuju. To je vše, co budeme od žadatelů o pomoc potřebovat," uvedla ředitelka nadačního fondu Gabriela Drastichová. Dobrovolník, který se rozhodne splnit požadavek, kontaktuje přímo člověka žádajícího o pomoc. Fond dárci zpřístupní kontaktní údaje žadatele.

Pomahejtesnami je plánovaný jako dlouhodobý projekt. Fungovat bude tak dlouho, jak bude potřeba. Podle Drastichové si autoři uvědomují, že situace v místech, které zpustošilo tornádo, je nyní nepřehledná, lidé mají plné ruce práce a připojení na internet nefunguje nebo je nekvalitní. "Také víme, že bude nějaký čas trvat, než se lidé z postižených obcí zorientují v prioritách, které potřebují řešit," dodala.

Nadační fond ČRo s Radiožurnálem rovněž otevřely veřejnou sbírku Pomáhejte s námi. Lidé i firmy mohou přispět libovolnou částkou. Sbírka je dostupná na darujme.cz/pomahejtesnami nebo přímo na webu www.radiozurnal.cz. Nadační fond bude od neděle peníze směřovat přímo konkrétním rodinám a domácnostem v postižených obcích. Žádat mohou jednoduše na www.nadacnifondcro.cz. Finanční podpora bude ohraničená částkou 100.000 korun a bude vyplácena v řádu dnů.