Zdieľané Ulož.to definitívne končí, služba mení svoje zameranie

Zdieľané Ulož.to definitívne končí, služba mení svoje zameranie

Internetové úložisko Ulož.to Disk od decembra nebude umožňovať sťahovanie súborov, ktoré si naň používatelia sami nenahrali. Platforma doteraz slúžila napríklad na zdieľanie filmov alebo hudby. Dôvodom zmeny v možnosti sťahovania súborov je nová európska legislatíva. Ulož.to to oznámilo v tlačovej správe.

Zmeny sa podľa prevádzkovateľov Ulož.to týkajú iba cloudového úložiska Ulož.to Disk. Streamovacia služba Ulož.to Live je regulovaná inou legislatívou a bude naďalej v prevádzke bez zmien.

"Vždy sme si starostlivo dbali na to, aby bola prevádzka Ulož.to v súlade s platnou českou i európskou legislatívou. To bolo opakovane potvrdené aj výrokmi súdov v rámci sporov, ktoré proti nám boli často účelovo vedené. Aby sme aj do budúcna spĺňali všetky zákonné kritériá, najmä v súvislosti s novou európskou legislatívou, zavádzame od 1. decembra výraznejšie zmeny fungovania cloudového úložiska Ulož.to Disk,“ uviedol Jan Karabina, konateľ spoločnosti Cloud Platforms, ktorá Ulož.to prevádzkuje.

Odporúčame aj: Pelišky a niekoľko ďalších filmových hitov si užívatelia z Ulož.to už nestiahnu

Služby cloudového úložiska Ulož.to Disk budú od piatku prístupné len registrovaným užívateľom. Tí budú môcť po novom nakladať iba so súbormi, ktoré na úložisko sami nahrali. Súbory nebude možné zdieľať verejnosti ani adresne prostredníctvom odkazu. Užívatelia sa podľa zástupcov služby nemusia báť, že by prišli o svoje vlastné súbory.

Pokiaľ za nových podmienok nebudú mať platiaci užívatelia záujem službu naďalej využívať, môžu svoje účty ukončiť, alebo previesť na bezplatnú verziu. V takom prípade im Ulož.to vráti zvyšné predplatné či kredity.

K zmenám Ulož.to prinútilo nové nariadenie o jednotnom trhu digitálnych služieb a o digitálnych službách, tzv. Digital Services Act (DSA), ktorý komplexne upravuje sektor digitálnych služieb v EÚ. Cieľom nariadenia je zabezpečiť správne fungovanie jednotného trhu, udržiavať bezpečné on-line prostredie a chrániť základné práva užívateľov. DSA stanovuje pravidlá a povinnosti pre digitálne služby, ktoré fungujú ako sprostredkovatelia, teda prepájajú užívateľov s tovarom, službami a obsahom. Ide o spektrum digitálnych služieb, od služieb poskytujúcich sieťovú infraštruktúru, cez webhosting až po on-line platformy, ako sú sociálne siete alebo internetové trhovisko.