Na juhu Ukrajiny zahynul ukrajinský novinár, taliansky reportér bol zranený

Na juhu Ukrajiny dnes zahynul ukrajinský novinár Bohdan Bitik, ktorý pomáhal svojmu kolegovi Corradovi Zuninovi z talianskeho denníka La Repubblica. Ten utrpel zranenie. Novinári boli napadnutí v meste Cherson, pravdepodobne na nich zaútočili ruskí ostreľovači, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na taliansky denník.

Obaja muži prešli radom ukrajinských kontrolných stanovíšť, terčom streľby sa stali pri jednom z hlavných mostov v meste Cherson. Ruské sily vlani opustili západnú časť mesta, pravidelne ju ale z východu ostreľujú.

"Prešli sme tri kontrolné stanovištia, Bogdan hovoril s ukrajinskou armádou, tá nás bez problémov nechala prejsť. Nebola to bojová zóna. Potom nás zasiahli. Uvidel som Bohdana na zemi, nehýbal sa," popísal v denníku La Repubblica Corrado Zunino. "Snažil som sa odplaziť preč a bežal som, až som uvidel prvé civilné auto. Bol som celý od krvi, odviezli ma do nemocnice v Chersone," dodal. "Bohdan bol môj veľký priateľ. Je to hrozné," doplnil.

Ako napísala agentúra Reuters, od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vlani vo februári zomrelo v oblasti najmenej päť novinárov.