Zomrel americký herec a režisér Alan Arkin (VIDEO)

Zomrel americký herec a režisér Alan Arkin (VIDEO) Reprofoto Omediach.com

Vo veku 89 rokov zomrel americký herec, dramatik, producent, spevák, gitarista a skladateľ Alan Arkin. V roku 2006 získal Oscara za rolu starého otca užívajúceho heroín vo filme Malá Miss Sunshine. O jeho úmrtí informoval server Variety s odvolaním sa na vyhlásenie Arkinovej rodiny.

"Náš otec bol jedinečne nadaná prírodná sila, a to ako umelec, tak aj ako človek. Milujúci manžel, otec, starý otec a pradedo. Zbožňovali sme ho a bude nám nesmierne chýbať," napísali jeho synovia Adam, Matthew a Anthony v spoločnom vyhlásení.

Alan Arkin sa objavil v množstve filmov, bol štyrikrát nominovaný na Oscara a v roku 1963 získal najvyššie broadwayské ocenenie, cenu Tony, za rolu v hre Enter Laughing.

Alan Arkin najprv pôsobil ako spevák a gitarista v skupine Tarriers, s ktorou naspieval napríklad pieseň Banana Boat Song. Potom sa stal členom divadelnej hereckej spoločnosti a v 60. rokoch debutoval ako dramatik na Broadwayi svojou hrou Eh?

Na filmovom plátne sa prvýkrát objavil v roku 1966 v komédii Rusi prichádzajú! Rusi prichádzajú!, kde si zahral poručíka Rozanova na sovietskej ponorke. Svoju dramatickú stránku naopak predviedol ako psychopatický vrah Harry Roat v thrilleri Terence Younga Čakaj do tmy (1967), kde hral po boku Audrey Hapburnovej.

Medzi najznámejšie zrejme patrí jeho úloha kapitána Yossariana v prepise bestselleru Josepha Hellera Hlava 22 (1970) pod režijnou taktovkou Mikea Nicholsa.

Úlohu vo filme Malá Miss Sunshine, za ktorú sa konečne dočkal sošky Oscara, skoro nedostal, pretože režisér mal pocit, že "vyzerá príliš zdravo" na prostorekého osemdesiatročného starého otca, ktorý mal byť roztrasený po rokoch užívania drog a zhýralého života.

Aj dlho po osemdesiatke zostával Arkin pozoruhodne aktívny vo filme a televízii. Ocenenie a nomináciu na cenu Emmy získal za svoju rolu v televíznom seriáli Kominského metóda, ktorý sa začal vysielať v roku 2018.