SaS: Vyzývame koaličných poslancov, aby za rukojemnícky zákon nehlasovali

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro kritizuje, ako vláda manažuje krízu v zdravotníctve. Predseda SaS Branislav Gröhling vyzýva koaličných poslancov, aby nehlasovali za zákon, ktorý umožňuje poslať na rok do väzenia lekárov, ktorí odmietnu prísť do práce.

 

„Vláda Roberta Fica pripravila návrh zákona, vďaka ktorému sa lekári môžu dostať až na rok do basy. Žiadne ďalšie rokovanie, len represia, zastrašovanie a vyhrážky. Toto má byť riešenie na 3300 výpovedí lekárov,“ reagoval predseda SaS Branislav Gröhling na závery nedeľného mimoriadneho rokovania vlády.

Líder SaS sa pýta, kde je premiér Fico v situácii, keď sa zdravotníctvo ocitlo 22 dní pred kolapsom. „Vybral sa na cestu do Brazílie, lebo to mu je prednejšie ako pacienti. Robert Fico na zdravotníctvo absolútne kašle a celú zodpovednosť hádže na Hlas. Aj toto potvrdzuje, v akej kríze sa nachádza vládna koalícia. Smer pritom 13 rokov riadil zdravotníctvo a doviedol ho do stavu, keď si ľudia nosia do nemocnice toaletný papier a skladajú sa na novorodenecké oddelenie v Košiciach,“ povedal.

Tieňový minister zdravotníctva Tomáš Szalay kritizoval, že vláda zabuchla dvere dohode celé tri týždne pred uplynutím výpovednej doby lekárov. „Nehovorím, aby vláda teraz kapitulovala. Majú rokovať, rokovať a ešte raz rokovať, až kým nevyjde biely dym. Lenže poslancom sa zrejme do roboty medzi sviatkami nechce. Nepovažujem za šťastné, že sa schvaľuje silový zákon už dnes. Nevytvára to pocit dôvery pre ďalšie rokovania,“ dodal.

Podľa Tomáša Szalaya vláda vlastne odkázala nespokojným lekárom, že je pripravená nedohodnúť sa. „Vláda im ukazuje, že dokáže silou prelomiť frustráciu. Takéto riešenie nezvýši nadšenie lekárov zo slovenského zdravotníctva. Naopak, prehĺbi frustráciu a môže sa stať, že to lekárov zo Slovenska vyženie. Mladí študenti odídu na medicínu do Brna a zostanú v Česku. Čo z toho bude mať na konci pacient?“ povedal.

„Povinnosť pracovať a sankcie z toho plynúce, ak sa niečo stane, sa týkajú okrem lekárov aj sestier, praktických sestier, pôrodných asistentiek, rádiologických technikov a sanitárov. Takže pozor, bavíme sa tu o zdravotníckom personáli, ktorý je už aj tak dnes na hranici síl a zlých pracovných podmienok. Všetkých si ich pohneváme len preto, že koalícia bola ochotná postaviť Dankovi ministerstvo športu, a tie peniaze dnes chýbajú v zdravotníctve,“ vysvetlila poslankyňa Janka Bittó Cigániková.

Branislav Gröhling upozornil, že o celej mimoriadnej situácii informoval výlučne Hlas a ministri, ktorí sú priamo zodpovední za stav zdravotníctva na Slovensku. „Je to pán Drucker, Raši, Šaško. Zdravotníctvo musí byť premiérska téma. Teraz posunuli do parlamentu rukojemnícky zákon a Fico verí, že zaň bude hlasovať 76 koaličných poslancov. Chceme apelovať na zdravý rozum. Milí poslanci koalície, to ste fakt všetci ako také hlasovacie opičky? To naozaj plánujete podporiť nápad, aby lekárom hrozila rok basa?,“ obrátil sa na kolegov z koalície B. Gröhling.

Podľa SaS je neprijateľné, že Ficova vláda prepustila z väzenia zločincov a zlodejov a teraz chce do väzenia poslať ľudí, ktorí Slovákov liečia a zachraňujú im životy. „Milí poslanci, keď dokážete zablokovať parlament a postaviť si hlavu kvôli zákonu o športe, teraz máte príležitosť, aby ste sa vzbúrili proti tomuto rukojemníckemu zákonu,“ vyzval ich líder SaS.