Strany SaS, PS a KDH zvolávajú mimoriadnu schôdzu pre kauzu haciendy. Strany kritizujú, že vláda chce kauzu ututlať a útočí na ľudí, ktorí ju vyšetrujú. Opozícia žiada poslanecký prieskum, zapojenie generálneho prokurátora do procesu, či kontroly a kroky Takáča na nápravu.
„Dovtedy sa chodí s krčahom po vodu, kým sa ucho neodtrhne. Dovtedy chodili ľudia blízki Smeru, Hlasu a SNS po eurofondy, kým sa krčah nerozbil,“ uviedol poslanec SaS Alojz Hlina. Opozícia žiada niekoľko vecí: Poslanecký prieskum v PPA či záväzok, aby generálny prokurátor riešil kauzu haciendy PPA. Opozícia ďalej žiada ministra Takáča, aby predložil správu o tom, ako PPA vykonala kontroly v kauze haciendy a aby zabezpečil mechanizmy na vrátenie peňazí z podvodov.
Parlament uznesením tiež žiada NKÚ, aby opätovne vykonal kontrolu v PPA v súvislosti s kauzou haciendy. Žiadajú tiež, aby Národná rada SR zaviazala ministra vnútra, aby vypracoval analýzu v kontexte zmien trestného zákona o tom, čo treba robiť, aby tieto trestné činy neboli premlčané. „Sme povinní robiť to pre poľnohospodárov aj pre občanov. Maslo nevzniká v supermarkete. Maslo vzniká vtedy, keď sa krava pasie na lúke. A oni to úplne popreli. Peniaze na poľnohospodárstvo dali niekomu na vírivku. To je neprijateľné,“ uviedol Hlina.
Poslanec PS Ján Hargaš tvrdí, že kauza haciendy je príkladom papalášizmu a je urážkou bežných občanov. „Túto kauzu vystihujú tri slová. Arogancia, papalášizmus a nespravodlivosť. Je to do neba volajúca nespravodlivosť, že sa mladí ľudia nevedia dostať k bývaniu, odchádzajú preč z krajiny a trpia tým celé rodiny. Nemocnice a mosty nám tu padajú na hlavu, cesty sú rozbité ako tankodrómy. Na toto sa peniaze zjavne nenašli. Ale v tom istom čase tu oligarchovia Smeru zneužívajú eurofondy na to, aby si stavali okázalé súkromné vily a haciendy. Verejnosť si zaslúži poznať odpovede, ako je to možné a vyzývam koaličných poslancov, aby konečne prestali kryť tieto zlodejiny. Apelujem najmä na poslancov strany Hlas, ktorí o sebe hovoria, že nie sú ako Smer a kedysi ich čestný predseda Pellegrini rád opakoval frázu „padni komu padni.“ Tak teraz môžu ukázať, či to mysleli vážne, alebo budú chrániť Smer a jeho zbohatlíkov,“ uviedol Ján Hargaš.
„Je to surový cynizmus. Ľudí, ktorí si postavili domy, v ktorých bývajú aj ľudí, ktorí peniaze schválili. Tie peniaze mali rozvíjať turizmus, miestnu zamestnanosť, predaj výrobkov a nič z toho sa nestalo,“ uviedol Branislav Škripek z KDH. Škripek pripomenul, že pre Plavčanovu kauzu eurofondov na výskum dal podanie na OLAF a že je nutné rovnako vyšetrovať aj kauzu haciendy.
Martina Bajo Holečková z SaS vyzdvihla prácu novinárov, ktorí kauzu postupne odhaľovali. „Namiesto toho, aby to riešila polícia alebo kontrolné orgány, odhaľovali to novinári, ktorých často vláda dehonestuje a uráža. Vo chvíli, keď sa objavilo prvé podozrenie, mala polícia konať a vyšetrovať. Namiesto toho koalícia sabotuje kontroly, znemožňuje prieskum na výboroch a preto jediné riešenie je mimoriadna schôdza,“ uviedla Holečková. SaS tiež spustila webovú stránku www.haciendy.sk, ktorá mapuje celú kauzu a na ktorej môžu občania dodať podpis na podporu vyšetrenia kauzy.
Holečková tiež upozornila, že okrem známych haciend dostali pod touto výzvou podporu na opravu v rozsahu 200-tisíc až 300-tisíc aj iné súkromné domy, ktoré však ešte médiá nezmapovali.