Strana Sloboda a Solidarita upozorňuje na novú energetickú legislatívu, vďaka ktorej môže vláda netransparentne prihrať multi-miliardový biznis spriateleným skupinám a žiada jeho prepracovanie. Poslanec a tímlíder SaS pre hospodárstvo Karol Galek upozorňuje, že hoci ide o rozsiahlu legislatívu, rieši sa spôsobom, ktorý môže Slovensko pripraviť o miliardy eur cez netransparentný výber jadrového investora.
„Zákon je stále deravý – plný nepresných pojmov a nedoriešených problémov v energetike. Ale to, čo ma znepokojuje najviac, je jadrový zdroj šitý horúcou ihlou, s množstvom otáznikov a nulovou transparentnosťou,“ uviedol Karol Galek.
Pripomenul, že myšlienka nového jadrového zdroja nie je projektom tejto vlády a Roberta Fica.
„Tento projekt sme našli v roku 2020, keď sme prišli na ministerstvo. Bol v štádiu klinickej smrti, pretože mu mala prepadnúť EIA – posúdenie vplyvov na životné prostredie,“ objasnil Galek. „Mali sme tri možnosti: projekt zastaviť, začať nanovo s EIA, čo by trvalo roky, alebo zmeniť zákon. My sme sa rozhodli pre tretiu možnosť – zaviesť tzv. obálkový zákon: vymedziť základné podmienky a technológiu vybrať cez samostatný, transparentný proces.“
Dôvodom bola blížiaca sa transformácia priemyslu a očakávaný rast spotreby elektriny.
„Do roku 2050 môže spotreba elektriny vďaka elektromobilite a elektrifikácii priemyslu narásť dvojnásobne,“ dodal Karol Galek.
Zákon podľa poslanca Galeka definuje možnosť investovania prostredníctvom tzv. zmluvy o vyrovnávacom režime, ktorá umožňuje dohodnúť referenčnú cenu elektriny:
„Ak bude trhová cena vyššia než dohodnutá, štát zinkasuje rozdiel. Ak nižšia, štát doplatí. To je v poriadku – štát môže aj veľmi pekne zarobiť. Ale celý tento systém musí byť postavený na zmluve s investorom a transparentnom výbere.“
To však podľa poslanca v návrhu zákona nie je garantované.
„Šokoval ma druhý odsek – celý výber investora má byť na základe rozhodnutia vlády. Nie cez výberové konanie, nie transparentne. Jednoducho – kto sa dohodne s vládou, ten dostane biznis za 10 – 15 miliárd eur. A toto všetko má byť v rukách ministerky hospodárstva Sakovej, ktorá doteraz ani len nezvládla nastaviť adresnú pomoc s cenami energií,“ kritizuje Karol Galek.
„Obnoviteľné zdroje pritom podľa toho istého zákona majú mať výberové konania – aj keď ide o omnoho menšie sumy. Pri jadrovom zdroji sa však ide podľa iného kľúča. Namiesto verejnej súťaže sa rozhodne Fico so Sakovou za zatvorenými dverami a my sa všetci na to zložíme – či už v cene elektriny, alebo v daniach,“ dodal poslanec.
„Fico si z energetiky robí bankomat pre svojich oligarchov. Tento zákon im bez hanby nastavuje červený koberec. SaS nebude ticho, keď ide o najväčší netransparentný kšeft tejto vlády za posledné roky,“ uzavrel tímlíder pre hospodárstvo za stranu SaS Karol Galek.
Sloboda a Solidarita bude požadovať prepracovanie zákona a zavedenie povinného výberového konania pri štátom garantovanom financovaní energetických projektov.