Slovenská republika čelí ďalšiemu vážnemu útoku na svoju ústavnosť a ukotvenie v Európskej únii. Namiesto riešení pre kolabujúce zdravotníctvo, padajúce mosty a stagnujúcu ekonomiku sa vláda Roberta Fica púšťa do zásadnej zmeny Ústavy SR. Strana Sloboda a Solidarita preto vyzýva demokratické opozičné strany, aby odmietli spoluprácu so Smerom a hlasovanie za túto zmenu ústavy.
„Slovensko sa rúti do priepasti – ekonomickej, ale aj zahraničnopolitickej,“ vyhlásil predseda SaS Branislav Gröhling. „Vláda Roberta Fica neponúka žiadne riešenia, len zástupné témy. Najnovšie je to novela ústavy, ktorá občanom nič neprinesie, len pomôže premiérovi zakryť neschopnosť jeho kabinetu.“
„Do gumenej formulácie ‘národná identita Slovenskej republiky’ sa dá schovať čokoľvek – porušovanie eurofondových pravidiel, retroaktívne zákony, justičné deformácie či útoky na občianske slobody,“ povedal Branislav Gröhling. „Ak to raz schválime, môže to byť začiatok odchodu Slovenska z európskeho právneho rámca.“
Podpredsedníčka SaS Mária Kolíková varuje, že táto zmena nie je o kultúrno-etických témach, ako sa to snaží Fico verejnosti podsúvať. „Ide o podkopanie právneho štátu. O zavedenie nejasného pojmu ‘národná identita’, ktorým môže Fico ospravedlniť akékoľvek porušovanie demokratických princípov. Takéto niečo nemá v ústave čo hľadať.“
Kolíková zároveň upozorňuje, že premiér Fico sa netají obdivom k režimom ako Vietnam alebo Čína, kde vládne jedna strana, potláča sa sloboda médií, občianska spoločnosť aj právna kontrola. „Fico dlhodobo klame verejnosť, šíri naratív o štátnom prevrate, útočí na médiá a vytvára obraz vnútorného nepriateľa. Teraz prichádza so zmenou ústavy, ktorá má pôsobiť ako zmierlivé gesto, no v skutočnosti ide o nebezpečné rozšírenie moci.“
Strana SaS preto vyzýva poslancov strán KDH a poslaneckého klubu strany Slovensko, aby sa nenechali zatiahnuť do Ficovej hry.
„Prosím, nenaskočte Ficovi na túto pascu. Nezahlasujte za ústavnú zmenu, ktorá Slovensku nič neprinesie, ale pomôže Ficovi prekryť rozvrat, ktorý páchajú jeho nominanti. Nepridávajte sa k rozkladu právneho štátu,“ apeloval Gröhling.
„My rešpektujeme, že niektorí naši konzervatívni kolegovia vnímajú kultúrno-etické otázky odlišne. Ale túto novelu nepodporujte – pretože nejde o kultúrne otázky. Ide o manipuláciu s ústavou a hrozbu pre demokraciu. A preto ju musíme odmietnuť spoločne,“ doplnila Mária Kolíková.
Na záver Kolíková vyzvala aj predsedu Ústavného súdu SR, aby v záujme ochrany ústavnosti a právneho poriadku verejne vystúpil v parlamente a poskytol odborne podložený pohľad na riziká tejto zmeny. „Táto novela ústavy sa týka samotných základov Slovenskej republiky. Preto si dovolím vyzvať predsedu Ústavného súdu, aby vystúpil pred Národnou radou. Slová odborníka môžu byť práve tým hlasom, ktorý pomôže niektorým poslancom uvedomiť si vážnosť situácie – najmä tým, ktorých ešte dnes považujeme za opozíciu voči nedemokratickej väčšine.“