Na diskusnom fóre platforma.slovensko.digital dnes zverejnili podklady k IT tendrom na nové systémy Slovensko.sk. Minister informatizácie Migaľ ich nazýva “podrobnými opismi zákazky”, no v skutočnosti je to len niekoľko strán s veľmi vágnym obsahom. Napríklad čiastková zákazka v hodnote približne 9 miliónov eur bola popísaná na jednej A4, vyhlásil poslanec NR SR za Progresívne Slovensko Ján Hargaš.
“Je to absolútny výsmech. Každému musí byť jasné, že kľúčový IT systém štátu sa nedá pripraviť na základe zadania v rozsahu pár strán, ktoré by lepšie napísala aj umelá inteligencia,” dodal Hargaš s tým, že sám minister povedal, že v štátnom IT sa neorientuje. “Dnes je to už úplne jasné. Buď nevie, čo sa mu deje pod rukami na ministerstve, alebo vie a napriek tomu to obhajuje. Neviem, ktorá z týchto možností je horšia,” uviedol.
IT tender za 80 miliónov eur prirovnal k stavbe domu. “Stavebná firma si od vás vypýta desiatky miliónov eur na základe projektu na pár strán A4. Každý normálny človek by vedel, že takto sa to predsa nerobí. Ale minister Migaľ presne takto nakupuje IT systémy, ktoré ovplyvnia celý štát na 10 až 15 rokov dopredu,” upozornil.
Na tender nebola realizovaná žiadna štúdia uskutočniteľnosti, popis požadovaných funkcionalit ani analýza prínosov a nákladov. “Na ministerstve úplne cielene obchádzajú schvaľovacie procesy aj ľudí, ktorí s týmito projektmi nesúhlasia,” uzavrel.
Progresívne Slovensko preto opätovne vyzýva ministra Migaľa, aby tieto nákupy okamžite zastavil, pretože jeho konanie je neobhájiteľné a nezodpovedné.