Po krivom obvinení politika z pedofílie šéf BBC odstúpil z funkcie

Po krivom obvinení politika z pedofílie šéf BBC odstúpil z funkcie

Generálny riaditeľ BBC George Entwistle sa najprv politikovi verejne ospravedlnil a dočasne zrušil investigatívny program Newsnight, v ktorom bola reportáž odvysielaná. Po kritike v sobotu podvečer odstúpil z funkcie.

 


O odstúpení šéfa BBC informovali britské média. Podľa The Telegraph George Entwistle povedal, že jeho pozícia bola neudržateľná. Entwistle končí len po 54 dňoch vo funkcii. Kauzy posledných dní dostali podľa Telegraphu BBC do najhlbšej krízy v jej histórii.

Britská televízna spoločnosť BBC sa ešte nespamätala zo škandálu okolo pedofílnej minulosti jedného z jej bývalých moderátorov Jimmyho Savila, má za sebou ďalší. V piatok v známom investigatívnom programe Newsnight v reportáži obvinila britského poslanca zo sexuálneho zneužívania detí v detskom domove, ktorého sa mal dopustiť v 70-tých rokoch. Krátko po odvysielaní reportáže sa ukázalo, že nemala pravdu.

Hoci BBC meno politika nezverejnila, veľmi rýchlo sa v diskusiách pod správami a na sociálnych sieťach rozšírilo, že malo ísť o bývalého člena Snemovne lordov Alistaira McAlpinea. Ten ostal obvinením prekvapený a proti obvineniam z pedofílie sa ohradil.

BBC trvalo niekoľko hodín, kým sa jej šéf Entwistle vo vysielaní ospravedlnil politikovi aj divákom. Povedal, že reportáž sa nikdy nemala dostať do vysielania. Zároveň oznámil, že dočasne pozastavuje vysielanie investigatívnej relácie Newsnight.

Osudným pre riaditeľa bolo, že povedal, že nevedel, čo sa vysielalo v relácii a že nečítal noviny, kde sa už písalo o tom, že pochybili.