RTVS spustila vlastný spravodajský web, dizajnom pripomína web Denníka N

RTVS spustila vlastný spravodajský web, dizajnom pripomína web Denníka N

Hoci vlastné spravodajstvo aj na internete patrí k základnej výbave mnohých verejnoprávnych televízií vo svete, RTVS do dnešného dňa spravodajský web nemala.

Spustenie spravodajského webu viaceré vedenia RTVS avizovali už roky, no realitou sa stal až dnes - na doméne spravy.rtvs.sk.

Obsah webu tvoria materiály, ktoré prinieslo spravodajstvo rozhlasu a televízie. Podstatnú časť obsahu tvoria články tlačové agentúr. Web pri štarte nepriniesol žiadnu vlastnú exkluzívnu tému, rozhovor či komentár. Do redakcie nového webu nenalákalo vedenie RTVS žiadne známe novinárske mená z iných médií.

Titulka webu spravy.rtvs.sk

 

Dizajn webu pri článkoch pripomína starší dizajn spravodajského webu Denníka N. Môžte ich porovnať: Hore nový web spravy.rtvs.sk a dole starší dizajn Denníka N.

 

Spravodajský web RTVS podľa toho, ako vyzerá v prvý deň štartu, nemá ambíciu byť zásadným mienkotvorným priestorom. RTVS len dobieha to, kde mala byť pred minimálne 10 rokmi.

„Online tím webu spravy.rtvs.sk sa pravidelne postará o stručný prehľad toho najdôležitejšieho z tlačových konferencií či výstupov ministerstiev, vrcholných predstaviteľov orgánov štátnej správy a samosprávy. Čitatelia budú mať taktiež možnosť prečítať si prehľad toho najdôležitejšieho, čo odznelo v diskusných reláciách RTVS O 5 minút 12 na Jednotke, či v reláciách Rádia Slovensko Sobotné dialógy, Z prvej ruky a K veci, vrátane mimoriadnych relácií. Nebudú chýbať ani aktuality, ktoré pripravujú redaktori RTVS pre televízne a rozhlasové spravodajstvo aj z regionálnych štúdií v Banskej Bystrici a Košiciach či zostrih reportáží zo Správ RTVS,“ píše RTVS v tlačovej správe.

„Nový web a aplikácia prinesú v prehľadnej a jednoduchej forme aktuálne spravodajstvo v priestore, ktorý nám v RTVS doteraz chýbal. Dôležité informácie sa tak dostanú aj k novému publiku,“ povedal šéf Sekcie nových médií Dušan Jančovič.

Aktuálne je šéfkou webu Erika Rusnáková, bývalá hovorkyňa RTVS, ktorá prišla do RTVS spolu s Jaroslavom Rezníkom z TASR, kde bola redaktorku.

Pôvodný spravodajský web mal byť spustený pred rokom. Mal sa volať K veci, RTVs už mala logo aj zaregistrovanú doménu. Pôvodným šéfom nového webu bol Jozef Balko, niekdajší regionálny redaktor z Banskej Bystrice, kandidát v komunálnych voľbách a tiež bývalý hovorca Štátnej ochrany prírody SR. V súvislosti s prípravou nového webu sa pred rokom spomínalo aj meno bývalého hovorcu Vladimíra Mečiara a šéfa tlačového odboru HZDS Jozefa Krošláka. Ani jeden z nich v minulosti neriadil žiaden väčší online projekt. Podobne je na tom aj aktuálna šéfka nového webu.

Takto mal vyzerať pôvodný web Krošláka a Balka pred rokom:

 

Spolu s webom spravy.rtvs.sk spúšťa RTVS aj aplikáciu pre iOS a Android Správy RTVS. „Čitateľom a užívateľom bude na oboch platformách ponúkať aktuálny, prehľadný a objektívny spravodajský servis, pričom nebudú chýbať najzaujímavejšie informácie z domova, regiónov, zo sveta, ale aj z oblasti ekonomiky a športu,“ píše RTVS v tlačovej správe.