Prehlásenie troch českých investigatívnych novinárov: Polícia nás chce zastrašiť

Prehlásenie troch českých investigatívnych novinárov: Polícia nás chce zastrašiť Reprofoto youtube Debaty.cz

Traja českí investigatívnej novinári Jaroslav Kmenta (Reportér), Janek Kroupa (Slovenský rozhlas) a Sabina Slonková (Neovlivní.cz) sa rozhodli k neobvyklému kroku.

 

Spísali spoločné vyhlásenie, v ktorom vyjadrujú vážne znepokojenie nad aktivitami bezpečnostných zložiek štátu. Tie sú podľa novinárov namierené proti ich práci. Novinári považujú tieto aktivity za neprípustný spôsob nátlaku.

Tu je ich spoločné prehlásenie:

Dosud jsme čelili ze strany některých politiků jen osobním a slovním útokům. V posledních měsících se ale situace změnila: všichni tři jsme se museli opakovaně dostavit na výslechy. Série předvolání přišla ze strany policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Všichni tři jsme byli předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. Jde přitom o věci, kvůli nimž jsme v minulosti už na úřadech vypovídali, a policie ví, že zdroje svých informací neprozradíme.

Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce.

Policejním výslechům jsme v minulosti čelili již několikrát. Tentokrát jde ale zjevně o koordinovanou akci, jejímž vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku.

Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš.

Údajné úniky se mají týkat případů Čapí hnízdo a twitterový účet Julia Šumana či starých policejních spisů z doby, kdy současný lídr hnutí ANO budoval své podnikatelské impérium.

Pokud existuje nějaké spiknutí, o kterém mluví premiér v demisi a které jej má odstranit z politiky, nejsme jeho součástí. Jen děláme svou práci. Sbíráme informace, ověřujeme je, konfrontujeme s nimi aktéry a analyzujeme je a zveřejňujeme. Všichni tři pracujeme v různých redakcích a nikdy v minulosti jsme svou práci nekoordinovali, dokonce ani nekonzultovali. To se tímto okamžikem mění.

Ve své práci budeme pokračovat. Žádáme, aby to politici respektovali tak, jak to respektují jiné demokratické státy na Západě, kam - doufáme - stále patříme.

Stejně tak vyzýváme autority u policie a státního zastupitelství, aby nepodléhaly tlaku politiků a aby nehledaly nitky jakýchsi spiknutí na politickou objednávku, ale aby se věnovaly odhalování skutečného zločinu, který připravuje stát o peníze.

SABINA SLONKOVÁ (Neovlivní.cz)
JANEK KROUPA (Český rozhlas)
JAROSLAV KMENTA (Reportér magazín)

Dianie v českých médiách sledujte na našej českej podstránke