Víťaz Ceny Ferdinanda Peroutky je známy

Víťaz Ceny Ferdinanda Peroutky je známy Foto: Facebook Cena Ferdinanda Peroutky

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2019 získal redaktor Ondřej Štindl.

Publicista, spisovatel a filmový scenárista si ji dnes převzal na ceremoniálu v pražském Centru současného umění DOX. Společnost Ferdinanda Peroutky, která ocenění od roku 1995 uděluje, chtěla podle svého předsedy Martina Gromana upozornit na Štindlovo více než dvacetileté psaní o kultuře.

Štindl působil jako novinář v Revolver Revue, Lidových novinách, české sekci BBC nebo časopisu Týden. Nyní je komentátorem serveru Echo24 a Týdeníku Echo. Dvakrát získal cenu Český lev - v roce 2017 za scénář k seriálu Svět pod hlavou a v roce 2010 za scénář k filmu Pouta. V roce 2012 vydal svůj románový debut Mondschein. Pozornost čtenářů i kritiků si získal i jeho druhý román K hranici, letos na jaře pak vyjde Štindlova třetí próza Až se ti zatočí hlava.

"Je renomovaný komentátor s širokým tematickým záběrem, vzdělaný, s příjemným nadhledem ironickým i sebeironizujícím, s osobitým vyjadřováním. O to všechno je dnes značná nouze," uvedla o Štindlovi autorka laudatia Libuše Koubská. Podle Gromana pak Společnost Ferdinanda Peroutky poté, co v minulých ročnících ocenila zejména investigativní novináře, chtěla obrátit pozornost také na okrajové téma kultury.

Společnost uděluje ocenění vždy na výročí narození spisovatele, dramatika a publicisty Ferdinanda Peroutky. Loni cenu získali redaktoři Jaroslav Kmenta z časopisu Reportér a Ondřej Kundra z týdeníku Respekt. O rok dříve ji obdrželi analytička Českého rozhlasu Jana Klímová a blízkovýchodní zpravodaj České televize Jakub Szántó.