ČT2 k oslave polstoročia ponúkne žáner aktuálny dokument (VIDEO)

ČT2 k oslave polstoročia ponúkne žáner aktuálny dokument (VIDEO)

Kanál ČT2, který 10. května oslaví 50 let od svého vzniku, nabídne nový žánr s názvem aktuální dokument, kterým se tvůrci dotknou současných témat. Pro letošní rok chystá Česká televize (ČT) takových dokumentů deset. Speciální programová nabídka k výročí také připomene některé z úspěšných pořadů jako například filmový klub, záznam představení Dlouhý, Široký a Krátkozraký Divadla Járy Cimrmana nebo cestopis Trabantem tam a zase zpátky. ČTK o tom informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.

 

"Po dva víkendové dny 9. a 10. května nabídne vysílání navíc dvojfilm Olgy Sommerové O čem sní ženy a O čem sní muži, biografické snímky Miroslav Horníček: Humor není žádná sranda, Zátopek nebo Král železa a smíchu Franta Kocourek, ale i historické dokumenty jako Akce Hagana a Bohatýři dvacátých a třicátých let připomínající úspěchy československého sportu," uvedla Blinková.

ČT zopakuje i celovečerní dokument Strnadovi, který vznikl v rámci projektu Manželské etudy režisérky Heleny Třeštíkové.

Základem programové skladby ČT2 zůstanou dokumenty, jejichž podíl dosáhl loni bezmála polovinu vysílacího času druhého programu ČT. Diváci se mohou setkat také s žánry typu dokudrama, dokureality či dokusoap a nově aktuální dokument. "Dokumenty připomenou například čtyřsté výročí bitvy na Bílé hoře či staroměstské exekuce. Nabídneme celou škálu současných témat, od blížících se proměn smyslu a podoby práce, jak ukáže Nová šichta, až po environmentální témata se snímkem Vlci na hranicích," sdělil manažer vývoje Centra publicistické, dokumentární a vzdělávací tvorby Radomír Šofr.

ČT každý rok nabídne divákům přes pět tisíc hodin dokumentárních pořadů, přičemž asi polovinu z nich tvoří díla českých dokumentaristů. "Pro Dvojku chceme dokumentární tvorbu jako profilový žánr zachovat i do budoucna, tak aby se ČT2 a dokument staly svým způsobem synonymem," doplnil generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Druhý program začal vysílat 10. května 1970. Než se objevily specializované kanály jako ČT sport a ČT art, diváci ČT2 měli k dispozici množství kulturních pořadů jako Paskvil, Noc s Andělem nebo Filmopolis. Zájem byl ale zejména o sport. Druhý program nabízel množství přenosů od zápasů první ligy v kopané či v hokeji, až po mezinárodní akce, včetně přenosů z olympijských her či evropských a světových atletických mistrovství. Populární byl také Televizní klub mladých. V minulosti byl pro druhý program vyráběn i populární koprodukční seriál Pan Tau nebo romantická pohádka Radúz a Mahulena s Magdou Vášáryovou a Janem Třískou v hlavní roli.

ČT2 dnes pravidelně uvádí kratší žánrové pořady vyráběné v rámci tematických řad věnujících se menšinám, například pořady Náš venkov, Cesty víry, Queer, Klíč, Nedej se nebo Televizní klub neslyšících. Pevnou součástí programu je v posledních letech také zahraniční tvorba - celovečerní filmy vysílané v cyklu Velikáni filmu nebo seriály jako Hra o trůny, Dům z karet, Sherlock, Babylon Berlín a nejnověji Příběh služebnice.