Český Ústavný súd opäť umožnil Babišovi a podobným oligarchom vlastniť médiá

Český Ústavný súd opäť umožnil Babišovi a podobným oligarchom vlastniť médiá Ilustr. reprofoto TV Barrandov

Zrušenie časti zákona nazvaného lex Babiš II českým Ústavným súdom nie je podľa autora novely Jakuba Michálka, predsedu parlamentnej frakcie Pirátov, dobrou správou pre demokraciu. Podľa neho súd opäť umožnil lídrovi opozičného hnutia ANO Andrejovi Babišovi a podobným oligarchom vlastniť médiá. Novelu zákona o konflikte záujmov plánuje opäť presadiť v parlamente. Podľa ANO je rozhodnutie súdu logické a racionálne. Premiér Petr Fiala (ODS) podľa hovorcu Václava Smolku vzal rozhodnutie Ústavného súdu na vedomie.

 „Je dôležité, že sa po dlhom čase vyjasnili niektoré procedurálne otázky týkajúce sa rozhodovania snemovne,“ povedal Smolka ČTK.

Podpredseda ANO Radek Vondráček rozhodnutie súdu víta ako racionálne a logické, ale zákon by sa podľa neho nemal ohýbať v záujme účelového politického boja. „Je to dobrá správa pre českú politiku, dúfam, že prispeje k jej kultivácii,“ napísal Vondráček na sieti X.

„Obštrukcie zvíťazili nad vôľou väčšiny. Väčšina Čechov súhlasí s tým, že politici by nemali vlastniť médiá a brať miliardové dotácie pre svoje firmy. Nechcem, aby sme dopadli ako Maďarsko. Preto budem navrhovať, aby novelu zákona o konflikte záujmov parlament opäť schválil,“ napísal Michálek ČTK. Podľa pirátskeho poslanca Ivana Bartoša je novela už v dolnej komore. „Predpokladám, že strany, ktoré novelu podporili, by ju mali podporiť, ak je ich boj proti oligarchizácii politickej scény reálny,“ povedal.

Podpredseda ODS a minister dopravy Martin Kupka (ODS) povedal, že napriek rozhodnutiu Ústavného súdu je oddelenie mediálneho a politického sveta stále namieste. Najskôr je však podľa neho potrebné diskutovať o ďalších krokoch, ktoré by naplnili požiadavky súdu a zabránili podobným výhradám v budúcnosti. „Súd sa ani tak nezaoberal samotným obsahom legislatívy. Práve tu história ukázala, aký efekt mala kombinácia vrcholového politika a vlastníctva kľúčových médií, a to nebolo dobré ani pre mediálny svet. Otázka je, ako to urobiť, aby to bolo zamerané na podobné prípady a aby to obstálo v teste Ústavného súdu,“ povedal Kupka novinárom.

Takzvaný lex Babiš II od tohto roku sprísnil pravidlá pre vlastníctvo médií politikmi a prijímanie dotácií členmi vlády a ich firmami. Ústavný súd označil legislatívu za protiústavný dodatok. Súd zasiahol do zákona kvôli chybám v legislatívnom procese, ale nezaoberal sa obsahom zákona.

Šesť z 15 sudcov vyjadrilo nesúhlas s verdiktom a odôvodnením rozhodnutia. Michálek uviedol, že súhlasí s názorom šiestich sudcov, ktorí odmietli zrušiť návrh len z procesných dôvodov, a vyzval súd, aby sa touto otázkou zaoberal vecne. „Zrušenie návrhu musí schváliť deväť sudcov ústavného súdu, takže rozhodnutie bolo prijaté najtesnejšou možnou väčšinou,“ povedal.

Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré zákonodarcovia pripájajú aj k vecne nesúvisiacemu návrhu zákona, sú známe ako tzv. riders. Lex Babiš II, sprísnenie zákona o konflikte záujmov, sa v dolnej komore dostal k novele, ktorá mení organizačnú štruktúru a riadenie Úradu pre dohľad nad hospodárením politických strán a politických hnutí. Ústavný súd sa voči týmto dodatkom vymedzil už v minulosti. Aktuálnym rozhodnutím Ústavného súdu bude opäť platiť pôvodná právna úprava nazvaná lex Babiš v zákone o konflikte záujmov. Ide o návrat k situácii, keď sa obmedzenia nevzťahovali na tzv. skutočných vlastníkov.