ČT odvysiela unikátne historické večerníčky. V digitalizovanej podobe

ČT odvysiela unikátne historické večerníčky. V digitalizovanej podobe Foto: ČT

Česká televize zahájí rok oslav padesátého výročí vzniku nejkultovnějšího dětského pořadu sérií jedinečných historických večerníčků.

 

 

Hned prvního ledna se diváci setkají s Robotem Emilem, který se v roce 1964 poprvé objevil v pravidelném večerním bloku Stříbrné zrcátko. Každý den až do konce ledna je pak budou čekat díly dalších legendárních černo-bílých pohádek na dobrou noc.

„Tvorba pro děti je jednou z oblastí, ve kterých jsme dodnes velmi silní. České krátké animované příběhy si oblíbili diváci na mnoha místech světa a lednovým návratem k prapůvodu této tradice bychom chtěli symbolicky vzdát hold těm tvůrcům, kteří ji dostali na tak vysokou úroveň," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Věřím, že potěšíme nejen malé, ale i dospělé diváky, kterým připomeneme televizní program z dob jejich dětství. Některé z pohádek, které v lednu uvedeme, totiž na obrazovkách nemohli vidět i několik desítek let."

Historické večerníčky si diváci budou moci poprvé vychutnat v digitální podobě, do které byly přepsány ze 16mm originálu. V rámci zahájení roku oslav padesátého výročí vzniku večerníčku Česká televize odvysílá vedle Robota Emila například legendární Pohádku o klukovi a kometě, přesně padesát let od její premiéry, Petřínskou rozhlednu (1963) nebo Jak se dědeček nestal Edisonem s Waldemarem Matuškou a hudbou Petra Hapky (1965). Netradiční vystoupení dalších osobností nabídnou i jiné příběhy, například O městečku Kočičkově s Jiřinou Bohdalovou nebo Dobrodružství veverky Zrzečky s františkem Filipovským.