Vyjdu Pamäte Woodyho Allena, jeho syn s tým nesúhlasí

Vyjdu Pamäte Woodyho Allena, jeho syn s tým nesúhlasí Reprofoto youtube CinemoiFrenchFilm

Americké nakladateľstvo Grand Central Publishing v apríli vydá pamäte režiséra Woodyho Allena nazvané Apropos of Nothing (Čo sa týka ničoho).

 

Titul predtým odmietlo niekoľko nakladateľských domov kvôli Allenovmu obvineniu zo zneužitia adoptívnej dcéry Dylan. Jeho syn Ronan Farrow oznámil, že na protest opúšťa nakladateľskú skupinu Hachette, ku ktorej Grand Central Publishing patrí a pre ktorú vlani vydal vlastnú knihu o afére bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina.

Nakladateľstvo Grand Central Publishing oznámilo, že Allenove memoáre vyjdú 7. apríla a vydané budú nielen v USA, ale napríklad aj v Kanade, Taliansku, Francúzsku, Nemecku a Španielsku. "Je to kompletné zostavenie osobného i profesionálneho života. Popis jeho práce vo filme, divadle, televízii, kluboch aj v tlači. Allen tiež píše o svojich vzťahoch s rodinou, priateľmi a životnými láskami," charakterizovalo nakladateľstvo pripravovaný titul.

Časopis Variety napísal, že Allen vlani nepochodil u niekoľkých nakladateľstiev, ktoré odmietli knihu vydať. Dôvodom bolo obvinenie zo zneužitia vtedy sedemročnej adoptívny dcéry Dylan, ktoré voči nemu ešte v roku 1992 vzniesla jeho bývalá partnerka Mia Farrowová. Allen obvinenia opakovane odmietol. Po dlhom vyšetrovaní sa prokurátor štátu Connecticut, ktorý sa prípadom zaoberal, rozhodol filmára neobžalovať. V zdôvodnení ale uviedol, že Allena stále podozrieva, avšak chce Dylan ušetriť traumy procesu. Dylan začiatkom roku 2018 obvinenia obnovila.

K správe o chystanom zverejnení Allenovej knihy vo vyhlásení uviedla, že ju osobne to hlboko zraňuje a že to považuje za zradu na bratovi, ktorý dal svojou prácou, publikovanou u Hachette, hlas mnohým ľuďom, ktorí zažili sexuálne násilie. Dylan tiež uviedla, že ju nikto nekontaktoval, aby overil informácie, ktoré obsahuje Allenova kniha. Podľa nej tým nakladateľstvo Hachette úplne rezignovalo na základnú zodpovednosť.

Hnutie Me Too, ktoré vzniklo kvôli škandálu okolo Weinsteina, ovplyvnilo aj Allenovu kariéru. Jeho minuloročný film Daždivý deň v New Yorku americké kiná neuvádzali.

K informácii o vydaní memoárov sa vyjadril tiež Ronan Farrow. Nakladateľstvo "Hachette nepreverilo obsah tej knihy, čo je profesionálne pochybenie. Dokazuje nedostatok etických zásad a súcitu s obeťami sexuálneho násilia. Som sklamaný a nemôžem ďalej pracovať s nakladateľstvom, ktoré sa takto chová," uviedol Farrow.

Vlani v októbri vyšla v Little, Brown and Company, čo je ďalší pobočka Hachette, jeho kniha Catch and Kill, ktorá odhaľuje pozadie Ronanovej práce pri odhaľovaní prípadov obvinení zo sexuálneho násilia.