Prvá séria chystaného seriálu na motívy Pána prsteňov bude stáť 465 miliónov dolárov (VIDEO)

Prvá séria chystaného seriálu na motívy Pána prsteňov bude stáť 465 miliónov dolárov (VIDEO) Foto z filmu Pán prsteňov

Nový seriál americkej spoločnosti Amazon na motívy trilógie Pán prsteňov britského spisovateľa J. R. R. Tolkiena, ktorý sa natáča na Novom Zélande, sa stane jedným z najnákladnejších televíznych seriálov v histórii.

Novozélandský minister pre hospodársky rozvoj a turistiku Stuart Nash minulý týždeň uviedol, že firma na samotnú prvú rad seriálu vynaloží okolo 650 miliónov novozélandských dolárov (takmer 465 miliónov amerických dolárov).

Podľa serveru CNBC ide pravdepodobne o najvyššiu sumu, aká kedy bola na jeden rad televízneho seriálu vynaložená. Server pre porovnanie upozornil, že jeden rad populárneho seriálu Hra o tróny si vyžiadala okolo 100 miliónov amerických dolárov.

"Bude to najväčší televízny seriál, aký kedy vznikol," vyhlásil minister Nash. Na základe predpokladaných nákladov prvej série by mal Nový Zéland poskytnúť na natáčanie daňovú úľavu 160 miliónov novozélandských dolárov, píše časopis The Hollywood Reporter.

Vládne dokumenty podľa časopisu potvrdzujú, že Amazon by mohol v krajine natočiť päť sérii. Na Novom Zélande sa v tejto súvislosti objavili obavy z veľkého objemu daňových úľav, ktoré by Amazonu mohol seriál celkovo priniesť. Zástancovia úľav však argumentujú, že natáčanie podporí miestnu spotrebu a mohlo by zvýšiť turistickú atraktivitu krajiny.

Dej nového seriálu by sa mal odohrávať tisíce rokov pred udalosťami z trilógie Pán prsteňov, ktorej filmovú podobu nakrútil režisér Peter Jackson tiež na Novom Zélande. Amazon kúpil práva na využitie Tolkienovho diela v roku 2017, podľa odhadov za ne zaplatil okolo 250 miliónov dolárov. Predpokladá sa, že seriál bude mať premiéru ešte v tomto roku, píše The Hollywood Reporter.