Okupácia má šesť nominácií na Ceny českej filmovej kritiky, Zátopek štyri (VIDEO)

Nejvíc nominací na Ceny české filmové kritiky získal snímek debutujícího Michala Nohejla Okupace. Může je proměnit v šest cen. Drama Zátopek má nominace čtyři. Nominace dostalo celkem 16 filmů. V tiskové zprávě to uvedlo pořádající Sdružení české filmové kritiky. Vítěze vyhlásí 5. února v Divadle Archa.

Mezi snímky, které kritici posuzovali, jsou hrané, animované i dokumentární filmy promítané loni v kinech, doplněné o televizní projekty a krátké filmy.

Film Okupace vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, bodoval v kategoriích nejlepší film, režisér, herec i scénář. Nominovaný je navíc i kameraman Jan Baset Střítežský za audiovizuální počin a režisér Michal Nohejl jako objev roku.

Čtyři nominace má výpravné drama o životě jednoho z nejslavnějších českých sportovců Zátopek. Tři nominace si připsaly animovaný film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové o životě Češky v afghánském Kábulu a také Chyby Jana Prušinovského o vztahu, na který dopadá stín někdejšího účinkování v pornu. Ve dvou kategoriích se prosadil krátký film na pomezí fikce, dokumentu a animace Diany Cam Van Nguyenové s názvem Milý tati a černobílý celovečerní debut Šimona Holého Zrcadla ve tmě.

Mezi dokumentárními filmy české kritiky zaujala Jednotka intenzivního života Adély Komrzý o paliativní péči, Láska pod kapotou Mira Rema přibližující život autokrosové dvojice na okraji české společnosti a Nová šichta Jindřicha Andrše, příběh horníka přeškolujícího se na IT specialistu. Andrš už za vítězný snímek festivalu Ji.hlava 2020 získal od české kritiky Cenu innogy pro objev roku, Miro Remo je držitel Ceny Českých filmových klubů za dokument Richard Müller: Nepoznaný.

Kategorii Mimo kino letos ovládly projekty České televize – snímek loňského vítěze Ceny české filmové kritiky Víta Klusáka 13 minut o lidech, kteří zavinili tragické dopravní nehody, a dramatické seriály Ochránce a Kukačky. Ochránce líčí deset případů školského ombudsmana a Kukačky jsou příběhem dvou manželských párů, které zjistí, že nejsou biologickými rodiči svých synů.

Výsledky hlasování a rozhodování jednotlivých kritiků budou veřejně dostupné na webu www.filmovakritika.cz. Loni čeští filmoví kritici vybrali jako nejlepší film roku 2020 černobílé historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu.