Na Slovensku vznikla séria dokumentov s názvom Môj emigrant (VIDEO)

Na Slovensku vznikla séria dokumentov s názvom Môj emigrant (VIDEO)

„Sedem emigrantských príbehov očami tých, ktorí odišli, a tých, čo zostali,“ to je podtitul, ktorý spája sedem pôvodných slovenských dokumentárnych filmov režisérov a režisérok mladšej generácie. Na Slovensku vzniká séria dokumentov s názvom Môj emigrant, ktorá vychádza zo skutočných osudov konkrétnych ľudí, ktorých sa emigrácia zásadne dotkla v období rokov 1968 a 1989 a fatálne ovplyvnila nie len ich životy, ale aj ráz celej krajiny.

Dvadsaťšesť-minútové dokumenty uvedie v televíznej premiére Dvojka RTVS od 11. septembra 2022 sedem nedieľ po sebe, až do 23. októbra, vždy o 20.10 hod.

„Konfrontáciou pohľadu emigrantov a ich blízkych, ktorí zostali žiť v Československu, skúmame jednu z najzákladnejších otázok totalitného režimu – otázku osobnej slobody a jej hodnoty. Na rozdiel od súčasnosti, otázka odísť nebola v minulosti o slobodnom rozhodnutí vyskúšať si život vonku, získať vzdelanie a kedykoľvek sa vrátiť domov. Ľudia z Československa odchádzali, alebo utekali plánovane i v náhlom pohnutí, vždy však s myšlienkou, že sa možno už nikdy nevrátia,“ povedala producentka série Barbara Janišová Feglová zo spoločnosti Hitchhiker Cinema. „Zaujíma nás táto hraničná situácia, to čo jej predchádzalo, aj to, čo prišlo po nej,“ dodala.Emigranti, ktorí opustili našu krajinu po roku 1968, dnes žijú inde, niektorí sa sem pravidelne vracajú za rodinou, a sú aj takí, ktorí sa po roku 1989 vrátili natrvalo. Pre mnohých ľudí je preto emigrácia z osobných alebo rodinných dôvodov stále živá téma a zároveň nadobúda nové kontexty s ohľadom na pohyb ľudí v súčasnej Európe.

Autormi/autorkami filmov sú filmári/filmárky mladšej generácie:

1. Môj emigrant: Elena, r.: Jana Bučka, Michal Fulier - 11. 9. 2022 o 20:10
2. Môj emigrant: Fedor, r.: Lena Kušnieriková - 18. 9. 2022 o 20:10
3. Môj emigrant: Herr Durisin, r.: Jakub Julény - 25. 9. 2022 o 20:10
4. Môj emigrant: Andy Fantasta, r.: Edo Cicha - 2. 10. 2022 o 20:10
5. Môj emigrant: Ivan Lefkovits, r.: Jana Durajová - 9. 10. 2022 o 20:10
6. Môj emigrant: Imrich Erös, vymazaný, r.: Martin Hnát - 16. 10. 2022 o 20:10
7. Môj emigrant: Palo, r.: Dominik Jursa - 23. 10. 2022 o 20:10

„Za každým emigrantským príbehom je niečo konečné. Kto sa rozhodol odísť, išiel s tým vedomím, že sa nebude môcť vrátiť. Perfídna neslobodná doba reálneho socializmu nútila slobodne cítiacich ľudí k radikálnym riešeniam. O rozhodnutí emigrovať častokrát nevedeli ani ich najbližší. Niektorí utekali s nasadením života, iní len tak „obyčajne“ vďaka pracovnej ceste a tí šťastnejší sa nevrátili z dovolenky. Sledujeme sedem emigrantských príbehov, konkrétnych ľudských osudov, ktoré reprezentujú obraz budovania socializmu v Československu. Prostredníctvom týchto príbehov môžeme pochopiť zložitosť doby a jej súvislostí,“ povedala autorka námetu a dramaturgička Ingrid Mayerová.

Na sérii Môj emigrant sa koprodukčne podieľal Rozhlas a televízia Slovenska. Partnermi projektu sú Ústav pamäti národa a občianske združenie CHARACTER – Film Development Association.