Falošný bankár je už aj na Slovensku. Dorazil k nám sofistikovaný podvod, ktorý sa ťažko odhalí (VIDEO)

Falošný bankár je už aj na Slovensku. Dorazil k nám sofistikovaný podvod, ktorý sa ťažko odhalí (VIDEO) Reprofoto youtube Jirka vysvětluje věci

Klienti bánk sa ocitajú pod paľbou telefonických podvodníkov. Na podvodné konanie upozorňuje v tlačovej správe Slovenská sporiteľňa. Na podvodníkov upozornila už aj Unicredit a ďalšie banky.

Aktuálne evidujeme zvýšený počet podvodných telefonátov tváriacich sa ako zo slovenských telefónnych čísel, kde sa po zodvihnutí ozve prednahratý automat a predstaví ako pracovník Europolu v anglickom jazyku, upozornila Unicredit bank. Podvodník hovorí napríklad o spáchaní trestného činu alebo o použití vašej platobnej karty na ilegálne aktivity. Takýto hovor obratom zrušte.

Slovenská sporiteľňa aktuálne eviduje už desiatky takýchto pokusov o zneužitie. Aby ľudí varovala, popísala scenár celého podvodu.

Z angličtiny prešli podvodníci do češtiny a telefónne číslo, ktoré sa zobrazí na displeji volaného klienta, dokážu zamaskovať tak, že sa javí ako číslo jeho banky. Napriek tomu, že z neho podvodník nevolá. „Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz,“ odhaľuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne, ako podvod prebieha.

Následne ho informuje o tom, že v jeho mene požiadal niekto o úver a odporučí mu obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie úveru. „Avšak skôr ako tak klient stihne spraviť, zavolá mu falošný policajt a informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom,“ opisuje Ján Adamovský. Falošná polícia si s ním dokonca dohodne stretnutie. „Týmto spôsobom chcú podvodníci zvýšiť svoju dôveryhodnosť,“ upozorňuje šéf bezpečnosti.

Zneistenie klienta pokračuje ďalšou sériou telefonátov. Nasledujúci je opäť od „zamestnanca banky“, ktorý mu ponúkne riešenie situácie: „Ak si zoberiete v banke maximálny možný úver, vyčerpáte úverový limit a tým pádom podvodníka predbehnete.“ Ak na túto hru klient pristúpi, v ďalšom kole dostane pokyny ako má previesť financie na bezpečný účet, až do času, kedy sa situácia vyrieši. „V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úveru, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatov na nákup bitcoinov,“ upozorňuje Ján Adamovský. Samozrejme, ako pri iných podvodoch, aj tu príde klient o peniaze.

Tento typ podvodov sa pred časom objavil v Česku, kde ho nazvali ,Falošný bankárʽ. V posledných dňoch zaznamenali desiatky prípadov s týmto scenárom už aj v Slovenskej sporitreľni. Ako to celé funguje sa dá vidieť aj tu:

„V našej banke robíme maximum pre to, aby sme ochránili peniaze klientov. Okrem využívania najmodernejších bezpečnostných technológií pravidelne vzdelávame našich zamestnancov a informujeme klientov, aby vedeli predchádzať hrozbám. Dôležité však je, aby boli aj ľudia obozretní a nenechali sa oklamať,“ uzatvára Adamovský.

KLientov na podovodníkov upozornila pred pár dňami aj Unicredit s nasledujúcimi radami: "Ak od vás neznáma osoba akoukoľvek formou požaduje údaje do vášho internet bankingu, k vašej platobnej karte, prihlasovacie mená a heslá alebo osobné údaje za žiadnych okolností takéto údaje neposkytujte.
Na základe telefonátu nikdy nezasielajte finančné prostriedky ani ich neukladajte do neznámych schránok (napr. bitcoin). Polícia ani banka od vás nikdy nebudú požadovať uloženie vašich peňazí do schránok ani o ich prevod prostredníctvom telefonátu."