Slovensko sa tento víkend (3. – 5. apríla) zapojí do globálneho boja proti pandémii COVID-19.
Na špeciálnom virtuálnom podujatí Hack the Crisis Slovakia budú účastníci tvoriť riešenia na akútne problémy v zdravotníctve, ekonomike, kultúre, v mestách a vo vylúčených komunitách. Zapojiť sa môže každý, komu súčasná situácia nie je ľahostajná. Podujatie bude prebiehať 48 hodín a pripojiť sa dá cez stránku www.hackthecrisis.sk.
S myšlienku, ako môžu technologickí a biznis ľudia pomôcť pri zvládaní výziev spôsobených pandémiou, prišla estónska startupová platforma Garage48. Tá počas jedného víkendu zvolala viac ako tisíc účastníkov z približne 20 krajín, aby riešili aktuálne problémy spoločnosti.
„K iniciatíve Hack the Crisis sme sa rozhodli pridať, pretože vidíme potenciál v ľuďoch a inštitúciách, ktoré na Slovensku máme. Kríza, ktorú momentálne pociťujeme, má aj širší rozmer ako len zdravotnícky,“ hovorí Peter Kolesár, líder iniciatívy Hack the Crisis na Slovensku, a zároveň dodáva: „Žijeme v neistote, a preto potrebujeme nové, konkrétne riešenia. Hack the Crisis je príležitosťou pre firmy, mestá, štát aj neziskovky. Chceme prísť nielen s novými službami či biznis modelmi, ale aj s riešeniami pre vylúčené komunity, kultúru či vzdelávanie.“
Ako to funguje?
Platforma zbiera konkrétne výzvy od ľudí a inštitúcií a hľadá odborníkov, ktorí majú detailnú znalosť o probléme. Riešitelia spolu s mentormi počas 48 hodín prídu s konkrétnymi nápadmi na riešenie.
Všetci účastníci sa budú môcť zapojiť do globálneho Hackathonu a najlepšie riešenia sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.
Úvodný webinár sa spustil v piatok 3. apríla o 17:00, avšak ďalší záujemcovia sa môžu pridať aj počas hackathonu. Výsledky budú jednotlivé pracovné skupiny prezentovať v nedeľu o 18:00.
Ako sa zapojiť?
Možnosť zapojiť sa majú nielen technologickí ľudia, ale hocikto s nápadom a chuťou riešiť problémy - od developerov, manažérov, dizajnérov, medikov, sociálnych pracovníkov až po inžinierov alebo účtovníkov. Celá komunikácia prebieha online, čiže aj samotný hackathon. Na stránke www.hackthecrisis.sk môžu záujemcovia predložiť návrh problému, zaregistrovať sa ako účastník (riešiteľ problému), prihlásiť sa ako mentor, či sponzor.
Problémy sa budú riešiť v štyroch oblastiach:
• Výzva 1: Pomôž zdravotníctvu
Odborný garant: Martin Smatana, riaditeľ Inštitútu zdravotníckej politiky pri MZ SR
• Výzva 2: Pomôž mestám
Odborná garantka: Petra Dzurovčinová, Chief Innovation Officer, Bratislava - hlavné mesto SR
• Výzva 3: Pomôž ekonomike
Garant bude upresnený
• Výzva 4: Pomôž komunitám
Garant bude upresnený
Celý Hackathon sa bude odohrávať cez aplikáciu Slack, na ktorú sa môžu účastníci pripojiť.
Čo sa podarilo vo svete?
Ukážkovým príkladom je riešenie, ktoré vzišlo z Estónska. Share Force One je platforma na zdieľanie pracovnej sily, ktorá spája firmy za účelom dočasnej výmeny pracovných síl. Keďže počas koronavírusovej krízy majú niektoré firmy prebytok pracovnej sily, a niektorým naopak chýba.
Ďalším z riešení je all-in-one platforma na domácu výučbu detí. V súčasnosti sa musia učitelia trápiť s rôznymi aplikáciami, z ktorých každá je lepšia na niečo iné. Nové riešenie výučbu zjednodušuje, zahŕňa testy, e-knihy, hodnotenie, rôzne oznámenia, hry či chat (individuálny alebo triedny).