O2 pokračuje v rozširovaní 5G siete: K pokrytiu častí Bratislavy pribudlo 14 nových lokalít

O2 pokračuje v rozširovaní 5G siete: K pokrytiu častí Bratislavy pribudlo 14 nových lokalít Foto: O2

Spoločnosť O2 ohlásila rozširovanie 5G siete aj do ďalších lokalít, najmä na východe, tak aby O2 do konca pokrylo 5G signálom okolo 20% obyvateľstva.

O2 dnes na tlačovej besede predstavilo plány s rozširovaním 5G siete ale aj novinky v oblasti poskytovania dát zákazníkom. Pred rokom O2 odštartovalo pilotnú komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete vo vybraných častiach Bratislavy. Dnes ohlásilo spustenie riadnej komerčnej prevádzky na 5G technológii dodávateľa Ericsson v 15 mestách a obciach západného Slovenska. Pričom do konca roka plánuje O2 masívnejšie pokrývať najmä územie východného Slovenska. „Pokrývanie Slovenska 5G sieťou bude prebiehať prioritne tam, kde je to najviac potrebné (posilnenie najvyťaženejších lokalít rýchlej 4G LTE), potom pôjdeme po krajských a okresných mestách,“ povedal na tlačovej besede šéf O2 Igor Tóth.

 

„Po tom, čo sme ešte vlani ako prví odštartovali komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete pre všetkých zákazníkov vo vybraných častiach Bratislavy nastal čas, aby sme ju rozšírili aj za jej hranice. Už dnes sa do našej novej siete môžu pripojiť obyvatelia Bratislavy, Pezinka, Ivanky pri Dunaji, Zálesia, Malinova, Bernolákova, Chorvátskeho Grobu, Slovenského Grobu, Viničného, Pezinka, Modry, Šenkvíc, Dubovej, Jaroviec a Rusoviec. V relatívne krátkom čase však budú pribúdať aj ďalšie oblasti, pričom do konca roka plánujeme pokrývať zhruba 20% populácie Slovenska. A keďže je našou stratégiou priniesť novú technológiu najmä tam, kde efektívne posilní kapacitné možnosti našej 4G LTE siete dostupnej pre vyše 97% ľudí, prinesie tak zákazníkom lepšiu skúsenosť nielen s technológiou 5G, ale práve aj v sieťach 2G a 4G,“ povedal generálny riaditeľ O2.

Parametre 5G siete pre mobilné zariadenia

Zákazníci O2 s kompatibilnými zariadeniami sa môžu v uvedených lokalitách pripojiť do siete s rýchlosťou až 1 Gbps s optickým fixným pripojením. „Dosahované rýchlosti samozrejme závisia od rádiových parametrov v danom mieste ale aj od modelu a čipovej sady koncového zariadenia – telefónu. V reálnej prevádzke aj na 5G telefónoch strednej triedy dosahujeme rýchlosti nad 500Mbps, na lepších 800Mbps a viac,“ povedal Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

Na výstavbe mobilných sietí novej generácie 5G a modernizácii RAN spolupracuje O2 so spoločnosťou Ericsson. Súčasťou zmien je aj rozsiahla generačná obmena súčasných 2G, 3G a 4G technológií. Následkom tohto kroku bude zlepšenie užívateľského zážitku pri používaní mobilných služieb, zníženie energetickej záťaže inštalovaných zariadení a príspevok k efektívnej výstavbe celoplošnej siete 5G, avizuje operátor.

Dvojnásobok dát v O2 SMART Paušáloch

O2 spolu s rozšírením 5G siete prináša pre zákazníkov programu O2 SMART Paušál aj nové výhody, niektoré však len dočasne. „Pre to, aby si zákazníci mohli vyskúšať výhody 5G siete, im každý mesiac zdvojnásobíme objem dát v rámci tarifu, ktorý využívajú. Zákazníci Modrého O2 SMART Paušálu tak namiesto 1GB budú môcť využívať 2GB s doplatkom 1 eura, zákazníci Strieborného tarifu budú mať celkovo k dispozícii až 6 GB s doplatkom 2 eur a zákazníci Zlatého dokonca až 20 GB s doplatkom len 3 eur. Ešte lepšou správou však je, že dočasne do konca januára 2022 im tento objem zdvojnásobíme bez akéhokoľvek poplatku,“ povedal Milan Morávek, riaditeľ komerčného úseku O2. Zákazník si môže tento balík aktivovať prostredníctvom aplikácie Moje O2 alebo v zákazníckej zóne na webe O2. Do 31. januára 2022 bude aktivácia a využívanie balíka bezplatné.

O spoplatnení budú zákazníci informovaní aj prostredníctvom SMS správy 3 dni pred a tiež aj v deň vypršania platnosti nulovej sumy za balík.

Nástup 5G siete ovplyvní aj služby Internet na doma

Služba O2 Internet na doma je v súčasnosti dostupná v sieťach 4G LTE s dostupnosťou pre viac ako 97% obyvateľov a na technológii LTE TDD vo frekvenčných pásmach 3,5 a 3,7 GHz. Do konca roka by mala byť vďaka výmene technológií dostupná pre viac ako 80% obyvateľov, čím O2 sprístupní vyššie tarify Internetu na doma až pre 80% ľudí. V tomto pásme môžu v najvyššom variante aktuálne rýchlosti dosiahnuť maximálne 250 Mbit/s, čo vyplýva aj zo šírky pásma, ktorú doteraz O2 malo k dispozícii. „S nástupom technológie 5G a obmeny rádiovej časti siete sa však dosahované rýchlosti výrazne zvýšia a zákazníci tak budú môcť surfovať rýchlosťou atakujúcou 1 Gbit/s. V O2 aktuálne pracujeme na testovaní a výbere 5G zariadení pre službu Internet na doma, ktoré budú schopné zabezpečiť kvalitné a stabilné pripojenie s takýmito vysokými rýchlosťami. Kým aktuálne pripojenie k internetu mohlo svojimi parametrami konkurovať starším metalickým sieťam, spolu s 5G technológiou na zariadeniach jedného dodávateľa, ktoré budú obsluhovať všetky frekvenčné spektrá, tak budú mať bližšie k optickým sieťam. Najväčšou výhodou takejto siete je pokrývanie väčších oblastí bez nutnosti nákladného a zdĺhavého procesu pri kopaní káblov,“ uviedol Tomáš Masár, riaditeľ stratégie a obchodných príležitostí O2.

O2 otestovalo budúcnosť mobilnej technológie

Vhodnou možnosťou ako pokryť najnáročnejších zákazníkov vysokokapacitnými a vysokorýchlostnými sieťami je technológia 5G, ktorá pracuje na rádiových pásmach od 24 GHz až po 60 GHz. Využitie milimetrového spektra nie je však žiadnou novinkou, používa sa už od začiatku tohto storočia primárne na prevádzku spojenia bod – multibod (systémov LMDS). Takéto využitie vyšších frekvencií je vhodné primárne pre B2B segment a môže v plnom rozsahu nahradiť vlastnosti optického pripojenia s výhodami, ktoré so sebou prinášajú bezdrôtové siete. O2 skúsilo limity tejto technológie len v týchto dňoch v Petržalke.