Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily, SMS-ky a webstránky v jej mene

Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily, SMS-ky a webstránky v jej mene

Slovenská sporiteľňa upozorňuje na podvodné e-maily a SMS-ky, ktorými sa podvodníci snažia získať prístupové heslá k elektronickému bankovníctvu jej klientov. Súčasne aj na falošnú webstránku, ktorá vzbudzuje dojem, že ide o skutočnú prihlasovaciu stránku do Georgea od Slovenskej sporiteľne. "Upozorňujeme preto klientov, aby boli obozretní a neklikali na linky v podozrivých e-mailoch či v SMS-kách. Banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách," píše banka v tlačovej správe.

„V banke vynakladáme na ochranu klientov maximálne možné úsilie, je však dôležité, aby boli obozretní aj oni a v žiadnom prípade neposkytovali svoje citlivé údaje do rôznych formulárov či iným osobám. Tiež je dôležité, aby si dôsledne skontrolovali napríklad odosielateľa emailu, podozrivé znaky na webstránke či v prichádzajúcich SMS-kách. Pokiaľ už klienti poskytli podvodníkom svoje údaje, odporúčame im čo najskôr kontaktovať naše call centrum s cieľom minimalizovať prípadné škody. Súčasne v banke všetky pokusy o podvod aktívne preverujeme a podnikáme kroky na zabránenie vzniku škody,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Ako aktuálne vyzerá phishingový útok:

• podvodná SMS-ka vás informuje o dočasnom zablokovaní účtu z dôvodu podozrivej aktivity s hyperlinkom na podvodnú webstránku. Následne na webstránke útočníci žiadajú údaje z platobnej karty či prihlasovacie údaje do elektronického bankovníctva.
• Súčasne podvodníci rozosielajú podvodné emaily s upozornením o vypnutí SMS-kľúča a výzvou na aktiváciu nového spôsobu potvrdzovania platieb.

Ako zistím, že ide o podvod:

• Hyperlink v SMS-ke môže obsahovať skomoleninu názvu spoločnosti (napr. SLPS a podobne)
• Meno odosielateľa podvodného e-mailu sa síce tvári, že je od Slovenskej sporiteľne, avšak po dôkladnejšom pozretí vidno, že prišiel z inej adresy.
• O tom, že ide o podvod, svedčí často aj adresa podvodnej webstránky, ktorá síce vizuálne pripomína bankovú, no v adresnom riadku sa v skutočnosti zobrazuje neznáma podvodná adresa.
• Preveriť si, či daná SMS-správa alebo web link zaslaný Slovenskou sporiteľňou je možné aj na: https://mysecurity.slsp.sk/overenie-sms
• Oficiálne adresy elektronického bankovníctva sú https://george.slsp.sk alebo http://b24.slsp.sk/

Čo robiť:

• V žiadnom prípade neklikajte na neznáme linky a neotvárajte emaily od neznámych odosielateľov. Takýto e-mail (bez otvorenia) vymažte. V prípade, ak ste ho už otvorili, prepošlite ho na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a následne vymažte. E-mailová adresa odosielateľa aj predmet e-mailu sa však môžu meniť.
• Buďte obozretní a vždy si dôkladne skontrolujte napríklad odosielateľa emailu, podozrivé znaky na webstánke ako aj detaily SMS s kódom, ktorá vám príde.

 Príklad podvodného e-mailu:

Príklad podvodnej webstránky: 

Príklad podvodnej SMS-ky:

 

Tipy ako sa brániť, inštrukcie platia aj pre zákazníkov iných inštitúcií, ktorých meno zneužívajú podvodníci:

• Nevypĺňajte žiadne údaje o platobnej karte ani nezadávajte žiadne SMS kódy na odblokovanie účtu a pod. Naša banka nikdy nepožaduje informácie o účtoch, telefónnych číslach, prihlasovacích údajoch, kódoch do služieb elektronického bankovníctva alebo o platobných kartách.
• Neklikajte na linky v e-mailoch, ktorým nedôverujete alebo ich nepoznáte. Prihlasujte sa len z oficiálnej stránky banky, resp. priamo cez adresu https://george.slsp.sk.
• Vždy si skontrolujte, či má stránka v adresnom riadku symbol zabezpečenia – ikona zámky a protokol https, ako aj adresu. Kliknutím na zámku si zobrazíte bezpečnostný certifikát s informáciami, pre koho je vydaný. Ak sa tam nachádza login.slsp.sk, ste sa na správnej adrese. V prípade, že ikona zámky chýba alebo je certifikát je vydaný pre inú adresu, neprihlasujte sa. Nachádzate sa na falošnej stránke. Nevpisujte a nezadávajte žiadne údaje.
• V prípade pochybností nevpisujte na stránke žiadne svoje údaje ako sú prihlasovacie meno a heslo.
• V prípade vyplnenia údajov kontaktujte Klientske centrum. Útočníci môžu zneužiť vaše prihlasovacie meno a heslo do elektronického bankovníctva na vykonanie transakcií.
• Ak zistíte na účte podozrivé transakcie, okamžite sa skontaktujte s bankou cez Klientske centrum - 0850 111 888 (zo zahraničia +421 2 58 26 81 11), 0915 111 888 (zo zahraničia +421 915 111 888), 0910 111 888 (zo zahraničia +421 910 111 888).

Viac informácií nájdete na stránke: https://www.slsp.sk/sk/ludia/bezpecnost