Slovenská sporiteľňa prišla s novinkou: Klientom na pobočke sa prihovára holografická bankárka (VIDEO)

Slovenská sporiteľňa prišla s novinkou: Klientom na pobočke sa prihovára holografická bankárka (VIDEO) Foto: Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa dnes na webe a zároveň na bratislavskej pobočke v Niva centre predstavila technologickú novinku Vesnu – prvú 3D holografickú bankárku. Vesna v podobe hovoriaceho hologramu dokáže odpovedať na základné otázky klientov, napríklad ako si vytvoriť účet, čo robiť, keď stratíte kartu. Vesna zároveň funguje aj v online priestore ako četbot.

Vesna stojí pri vchode v životnej veľkosti vo fialových šatách a čaká na otázky, ktoré jej do mikrofónu položia zákazníci.

„Nové technológie nám dávajú možnosť ponúknuť ľuďom zážitok, aký by ešte prednedávnom bol z kategórie sci-fi. No možno už o pár rokov bude bežným štandardom nielen v bankách, ale v celej škále služieb založených na poskytovaní informácií,“ povedal Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

 Virtuálna poradkyňa založená na umelej inteligencii dokáže odpovedať na 320 rôznorodých tém z oblastí účtov, kariet, investovania a Georgea, elektronického bankovníctva Slovenskej sporiteľne.Vesna na pobočke v Niva centre FOTO: Slovenská sporiteľňaAko Vesna funguje?

Vesna využíva systémy počítačovej vedy. Na princípoch strojového učenia a lingvistiky s preddefinovaným logickým stromom porozumenia prirodzenej konverzácie, dokáže pochopiť otázku a správne odpovedať.

Na technologickom vývoji Vesny sa podieľala spoločnosť Nettle, ktorá sa špecializuje na navrhovanie a implementáciu komunikačných rozhraní a ktorá zastrešovala kompletnú dodávku systémového riešenia, a spoločnosti Optio a Studio 727.
Podľa slov Andreja Greguša z Nettle k základným otázkam, na ktoré dokáže Vesna odpovedať, postupne budú pribúdať ďalšie oblasti, aby dokázala komplexne pokryť všetky finančné témy, o ktoré sa ľudia zaujímajú.

 
Výhodou Vesny podľa Kutila je, že funguje non-stop a dokáže komunikovať s veľkým množstvom klientov súčasne. „Našim cieľom však nie je, aby Vesna nahradila ľudí. Svojich živých kolegov a kolegyne má odbremeniť od bežnej agendy a umožniť im venovať viac času kvalitnému osobnému poradenstvu,“ vysvetľuje Krutil.

Vesna funguje aj na webe banky

Četbot či voicebot nie je v online priestore žiadnou novinkou. Unikátom je kombinácia s vizuálnou podobou. „Vesna je najvyšším stupňom automatizovanej komunikácie. Vďaka svojej fyzickej podobe pôsobí na ľudí dôveryhodnejšie a zanecháva výrazne lepší zážitok ako obyčajný četbot,“ povedal spoluzakladateľ Nettle Andrej Greguš.

Výzor, gestá, oblečenie Vesny vzišiel z prieskumu medzi tisíckami ľudí zo Slovenska doplneného o rady psychológov. Respondentov počas nich napojili na neurovedný prístroj zaznamenávajúci spontánnu aktivitu mozgu a ukazovali im rôzne varianty, mužské aj ženské, s cieľom nájsť ten, na ktorý budú ľudia reagovať najlepšie. Výsledkom je čiernovlasá žena s mierne väčšími očami vo veku približne 35 rokov. Oblečenie podľa výsledkov prieskumu navrhol Martin Hrča.

„Aj my sa už dnes sa pripravujeme na to, že raz budeme mať virtuálne pobočky vo virtuálnom svete. A služby v nich budú poskytovať virtuálni bankári a bankárky ako Vesna. Kľúčovú rolu v poradenstve však stále budú hrať živí ľudia,“ povedal Peter Krutil.