Ruské úrady vinia ženu zadržanú kvôli atentátu na ruského blogera z terorizmu

Ruské úrady vinia ženu zadržanú kvôli atentátu na ruského blogera z terorizmu Reprofoto

Ruské úrady obvinili z terorizmu ženu, ktorú zadržali v súvislosti s nedeľným atentátom na proruského vojenského blogera známeho ako Vladlen Tatarskij. Informoval o tom ruský vyšetrovací výbor, ktorý v Rusku plní funkciu kriminálnej ústredne. Obvinená, ktorou je 26-ročná Darja Trepovová, podľa vyšetrovateľov odovzdala Tatárskemu v kaviarni sošku s výbušninou nastraženou vo vnútri. Tatarský pri následnom výbuchu zomrel a vyše 30 ďalších ľudí utrpelo zranenie.

Trepovová pritom podľa ruských vyšetrovateľov plnila úlohu zadanú ľuďmi pôsobiacimi z Ukrajiny, píše sa v oznámení ruského vyšetrovacieho výboru. Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová už v nedeľu z atentátu obvinila Kyjev. V pondelok potom ruský protiteroristický výbor (NAK) uviedol, že atentát na ruského blogera v Petrohrade naplánovali ukrajinské rozviedky v súčinnosti so spolupracovníkmi väzneného ruského opozičného predstaviteľa Alexeja Navalného. Spolupracovníci Navalného toto obvinenie odmietli.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) sa naopak priklonil k verzii, že atentát na Tatárskeho je súčasťou širšej eskalácie vnútorných konfliktov v Rusku týkajúcich sa Wagnerovej žoldnierskej skupiny a jej šéfa Jevgenija Prigožina. Aj poradca ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak označil smrť Tatarského za výsledok vnútorných bojov a rivality medzi rôznymi skupinami v Rusku.

 

Petrohradský server Fontanka napísal, že má k dispozícii podrobnosti z výsluchu Trepovovej. Žena v ňom údajne uviedla, že bola navedená na odovzdanie sošky po tom, čo sa zoznámila s ukrajinským aktivistom cez komunikačnú platformu Telegram. Na Telegrame jej aktivisti sľúbili, že dostane možnosť pracovať v jednom z médií v Kyjeve, keď ako test splní niekoľko úloh. Odovzdanie sošky malo byť jedno z nich.