Siemens vyhlásil súťaž pre novinárov a tvorcov digitálneho obsahu - Siemens Media Award 2023

Siemens vyhlásil súťaž pre novinárov a tvorcov digitálneho obsahu - Siemens Media Award 2023

Spoločnosť Siemens vyhlásila piaty ročník medzinárodnej súťaže Siemens Media Award 2023. Témou tohto ročníka je „Technológia s účelom“. Do súťaže sa môžu zapojiť publicisti z printových a digitálnych médií, ako aj autori zo sociálnych sietí a ďalší tvorcovia obsahu. Súťažné príspevky musia byť publikované v ostatných 12 mesiacoch. Víťaz slovenskej časti súťaže získa prístup k prestížnym svetovým médiám, ako aj možnosť získania podpory pre vybraný mimovládny subjekt.

Súťaž sa uskutoční v siedmich krajinách strednej a východnej Európy (Rakúsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko).

Autor najlepšieho príspevku z každej krajiny sa zúčastní na odbornej študijnej ceste do spoločnosti Siemens vo Viedni. Na slávnostnom podujatí budú vybraní traja národní víťazi, ktorí spolu so svojimi partnermi získajú zájazd na Salzburský festival v Rakúsku. Po účasti na slávnostnom odovzdávaní cien pre strednú a východnú Európu vo Viedni budú mať novinári možnosť navštíviť vybranú technologickú referenciu. Na zatiaľ poslednom ročníku v roku 2019, ktorý sa venoval téme budúcnosti miest, priemyslu a energetiky, zastupoval Slovensko publicista Patrik Garaj.

„Podporujeme kvalitnú a investigatívnu žurnalistiku, obzvlášť obsah, ktorý prináša nové pohľady, originálne prístupy, ale aj hĺbkovú analýzu,“ povedala Monika Orbanová, Head of Communication spoločnosti Siemens. Víťaz tohtoročného slovenského kola preto k postupu do medzinárodného kola získa aj celoročné predplatné služby PressReader, vďaka ktorej dostane prístup k viac ako 7000 prestížnym svetovým médiám. "Spoločnosť Siemens navyše podporí vybraný mimovládny subjekt grantom v hodnote 2000 eur na aktivity súvisiace s témou tohto ročníka, ako je napríklad využívanie umelej inteligencie v každodennom živote či zavádzanie ekologickejších foriem dopravy. Príjemcu tohto grantu bude mať možnosť vybrať slovenský víťaz," píše Siemens v tlačovej správe.

V tomto ročníku Siemens zvolil tému „Technology with purpose“, teda technológia s účelom. „Témou chceme obsiahnuť čoraz hlbší prienik digitalizácie nielen do pracovného života, ale aj do osobnej každodennosti,“ dopĺňa Orbanová. Súťažné príspevky k tejto téme sa majú zameriavať na zlepšenie udržateľnosti, podporu ekonomiky a sociálneho aspektu. Zúčastniť sa môžu všetci autori pôvodných príspevkov, ktoré vyšli od apríla 2022 do apríla 2023: novinári printových médií, tlačových agentúr, rozhlasu, televízie a spravodajských portálov, ako aj blogeri, youtuberi a ďalší influenceri sociálnych médií či tvorcovia obsahu.

Do súťaže je možné prihlásiť sa prostredníctvom online formulára. Jedna prihláška môže obsahovať viacero príspevkov. Termín na predloženie všetkých prihlášok je 5. máj 2023.

„Moderné technológie, priemyselné inovácie a digitálna transformácia pomáhajú organizáciám na celom svete nielen smerovať k udržateľnejšej budúcnosti, ale majú aj osobitný vplyv na život každého človeka. V tomto ročníku súťaže je preto možné podávať prihlášky týkajúce sa technologických inovácií od inteligentných systémov, umelej inteligencie a tovární efektívne využívajúcich zdroje až po rozvodné siete, inteligentné budovy, mobilitu, ekologickejšie formy dopravy a sofistikovanejšiu zdravotnú starostlivosť a mnohé ďalšie. Jednoducho hľadáme najkvalitnejší a najkomplexnejší obsah o tom, ako môžu digitálne technológie zmeniť každodenný život k lepšiemu. Táto téma je pre nás v spoločnosti Siemens veľmi dôležitá, pretože ukazuje, aký veľký vplyv má pokrok v podnikaní a technológiách na schopnosť každého z nás žiť lepší život,“ uzavrela Orbanová.