
Podľa dát globálneho fintechu Revolt platformy spoločnosti Meta zostávajú najväčším zdrojom podvodov (54 %). V porovnaní s platformami spoločnosti Google, na ktoré pripadá 0,09 % všetkých prípadov podvodov, to dokazuje, že veľké technologické spoločnosti môžu úspešne bojovať proti podvodom priamo pri zdroji. Najobľúbenejšou platformou podvodníkov zostáva Facebook, na ktorý pripadá 28 % nahlásených podvodov. Konkrétne na Slovensku dosahuje tento objem až 31 %. Najnovšia správa však ukazuje posun smerom k platformám Whatsapp (21 %) a Telegram (18 %).
Revolut, globálny fintech s viac ako 50 miliónmi zákazníkov, zverejnil svoj tretí report o bezpečnosti spotrebiteľov a finančnej kriminalite (Consumer Security and Financial Crime Repor). Report zdôrazňuje, že zločinci sa pri zneužívaní obetí čoraz častejšie obracajú na služby šifrovaných chatov, pričom podiel podvodov pochádzajúcich z aplikácií WhatsApp a Telegram v druhej polovici roku 2024 prudko vzrástol. Na platformy spoločnosti Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) pripadá spolu 54 % všetkých podvodov nahlásených spoločnosti Revolut po celom svete. Slovenské štatistiky potvrdzujú celosvetové údaje, kde rovnaké percento (54 %) podvodov nahlásených slovenskými klientmi pochádza z týchto zdrojov.
Podvody pochádzajúce z aplikácií WhatsApp a Telegram v súčasnosti predstavujú viac ako tretinu nahlásených podvodov (39 %), keďže zločinci stále častejšie využívajú šifrované komunikačné služby na podvádzanie svojich obetí. Používatelia sú presvedčení, že tieto platformy sú bezpečné, ale počet prípadov pochádzajúcich z Telegramu sa v druhej polovici roka zvýšil o neuveriteľných 121 %, zatiaľ čo počet prípadov na WhatsAppe vzrástol o podobne znepokojujúcich 67 %.
Meta zostáva najväčším zdrojom podvodov.
V druhej polovici roku 2024 bol zaznamenaný znepokojujúci trend v oblasti podvodov so vstupenkami, keď sa páchatelia zamerali na mladšie demografické skupiny, pričom prevažná väčšina nahlásených prípadov sa týkala osôb vo veku 17-24 rokov a 25-34 rokov (36 %, resp. 38 %).
"Podvodníci rýchlo prispôsobujú svoje taktiky a stále častejšie využívajú údajne bezpečné aplikácie pre šifrované správy, ako sú WhatsApp a Telegram. Napriek opakovaným výzvam spoločnosti Revolut a ďalších finančných inštitúcií však platformy sociálnych sieti neriešia podvody, ktoré sužujú ich používateľov, a ich nečinnosť je nielen nedbanlivá, ale priamo napomáha finančnej kriminalite. Potrebujeme okamžité a rozhodné kroky, nie prázdne sľuby," povedal Woody Malouf, vedúci oddelenia finančnej kriminality Revolutu.