
Prešli dva týždne, od kedy sa objavil nový typ podvodu. Napriek tomu, že o ňom informovali aj médiá, počty podvedených stále stúpajú aj o viac ako sto percent. Ide však o veľmi dobre prepracovaný typ podvodu, ktorý mnoho ľudí nedokáže odhaliť. Odhady odborníkov hovoria o tom, že bude ďalej rásť, môže aj raketovým tempom, upozorňuje Slovenská sporiteľňa v tlačovej správe.
„Asi ste už zachytili, a možno aj sami dostali správu do whatsappu, v ktorej vás niekto známy žiada o podporu mladého talentovaného dievčaťa v ankete s hlavnou cenou – štipendiom na bezplatné vzdelávanie na celý budúci rok,“ upozorňuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti v Slovenskej sporiteľni.
V tomto prípade ide podvodníkom hlavne o to, aby dostali váš whatsapp pod svoju kontrolu. Najskôr vás nasmerujú na relatívne dôveryhodne vyzerajúcu stránku. Keď súhlasíte v jednom kroku s autorizáciou nového zariadenia, získajú cez webové rozhranie potrebnú kontrolu nad četovacou apkou.
„Takto – ako pavúk – tkajú obrovskú sieť kontaktov, do ktorej môže spadnúť a zamotať sa v podstate každý z nás,“ vysvetľuje Ján Adamovský. Čím väčšia sieť, tým väčšie nebezpečenstvo.

Podvod sa rozvetvuje
Keď sa už podvodníci dostanú k vašim kontaktom, časti vašich známych posielajú rovnakú žiadosť o podporu talentovaného dieťaťa v súťaži. Títo ľudia sú pre podvodníkov zdrojom nových obetí. „Pavúčia sieť takto vzniká naozaj veľmi rýchlo.“
Druhej časti whatsappových priateľov už posielajú z ukradnutého whatsappového účtu žiadosť o pôžičku. A tu je ďalší problematický bod. Podvodníci vzbudzujú dôveryhodnosť u svojich obetí. V tomto prípade už podvodníci nezískavajú kontrolu nad whatsappom. Ide im primárne o podvodné získanie peňazí. Tie sa pohybujú rádovo v stovkách, väčšinou do tisícky eur od jedného podvedeného, upozorňuje banka.
Podvodníci sú pripravení aj na to, že im ich obete nepošlú peniaze len tak, bez akýchkoľvek otázok. Aby náhodou na konverzáciu nenarazil skutočný priateľ obete, sedia pred počítačom a odpovedajú na otázky skôr, ako to stihne reálny známy. Vedia, ako majú reagovať aj v prípade, že sa obeť pokúša o whatsapp call. Jednoducho napíšu, že teraz nemôžu hovoriť. „Odporúčame preto určite si preverovať žiadosti o podporu v súťaži, pôžičku či čokoľvek ďalšie cez mobil a nie zavolaním cez aplikáciu,“ upozorňuje Ján Adamovský.
Môžu byť stovky aj tisícky podvedených
Ďalším problémom môže byť aj fakt, že mnoho ľudí nemusí mať ani len tušenie, že sa zamotali do pavúčej siete a stali sa obeťami podvodu. Ak majú napríklad vypnuté notifikácie na prichádzajúce správy, vôbec nemusia zistiť, že sa im niekto nabúral do whatsappového účtu. „Predpokladáme, že na podvod nabehlo oveľa viac ľudí, ako bolo nahlásených podvodov,“ hovorí Ján Adamovský. Pritom každým dňom, kedy máte spárovaný whatsapp s podvodníkmi, sa pavučina zväčšuje. „Nezabudnite si skontrolovať v nastaveniach whatsappu prepojenia a zrušiť ich, ak máte akékoľvek podozrenie, že ste sa stali obeťou podvodu,“ odporúča šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. Až takto odrežete podvodníkov od svojich kontaktov.
A samozrejme sa treba obrátiť na políciu a tiež svoju banku, ak ste zistili, že ste peniaze poslali na podvodný účet.