Na SME.sk plánujú sprísniť pravidlá pre diskusie

Na SME.sk plánujú sprísniť pravidlá pre diskusie

Vulgárnosť, osobné útoky, rasizmus. To je každodenný problém editorov diskusií pod článkami. V Čechách to iDnes.cz rieši radikálne - ruší anonymné diskusie.

 

Idnes.cz ruší možnosť diskutovať pod článkami anonymne. "Nie sme spokojní s tým, že sa diskusiám na iDnes hovorí žumpa a rozhodli sme sa s tým niečo urobiť," povedal podľa Lupa.cz riaditeľ internetových projektov vydavateľa MF Dnes Mafra Jaroslav Kábel. Od 1. novembra bude možná diskusia len pod registrovaným vlastným menom, identitu budú overovať.
Na hlavných spravodajských portáloch na Slovensku prevládajú anonymné debaty, až na aktuálne.sk, kde anonymitu obmedzili tým, že sa prispieva cez profil vytvorený na Facebooku. Na SME.sk a Pravda.sk môžu prispievať registrovaní užívatelia, ale anonymita nie je zakázaná. Pri HN registrácia nutná nie je.

Na najčítanejšom spravodajskom portáli SME.sk uvažujú, že to zmenia. „Na SME.sk sú diskusie o kultivovanejších diskusiách stále intenzívnejšie," povedal pre Omédiách.com projektový manažér SME.sk Filip Struhárik, ktorý je zodpovedný aj za diskusie.

Prvé obmedzenie pre diskutérov na SME.sk prišlo so vstupom do Piana v máji minulého roka, keď sa obmedzil počet príspevkov na tri denne pre "nepianistov". Podľa Struhárika to webu významne pomohlo, počet príspevkov sa znížil až o 45 percent. „Predtým ľudia zverejnili v diskusiách na SME.sk v priemere deväť tisíc príspevkov denne. To bolo množstvo, ktoré nebolo v našich silách spravovať."

Už tento rok dôjde pri diskusiách k niekoľkým zmenám. „Okrem pripravovaného redizajnu budú sprísnené pravidlá (Kódex diskutujúceho) a skomplikuje sa vytváranie nových účtov na diskusiách," povedal Struhárik. „Po spoplatnení diskusií cez Piano nám toto totiž vyskočil ako najväčší problém, že si ľudia vytvárajú množstvo účtov, aby mohli denne poslať viac ako len tri príspevky."

Kompletné odanonymizovanie diskusií na SME.sk do budúcnosti nevylučujú. „Určite budeme priateľov z iDnes.cz kontaktovať a budú nás zaujímať ich skúsenosti a výsledky. Držíme im palce."

SME.sk nebude používať diskusie embednuté z Facebooku. „Náš diskusný systém vyvíjame roky a ponúka nám viac možností na správu ako externá aplikácia," povedal projektový manažér SME.sk.
Struhárik si nemyslí, že diskusie z Facebooku vulgárne príspevky úplne odstránia. „Skúsenosti s Facebookom, na ktorom je SME.sk veľmi aktívne, nám hovoria, že to nie je cesta. Ľudia vedia byť vulgárni a porušujú pravidlá slušnej komunikácie aj pod svojím menom - a dokonca sú na to neraz hrdí." Uviedol aj príklad debatu pod článkom o Štefanovi Harabinovi.