Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO)

Británia zakázala reklamy so stereotypným pohľadom na mužov a ženy (VIDEO) Reprofoto Mendelez

 V Británii prvýkrát zakázali dve reklamy na základe nového pravidla, ktoré nedovoľuje pri propagácii výrobkov prisudzovať mužom a ženám stereotypné role. Podľa regulačného úradu, ktorý v krajine na reklamy dohliada (ASA), sa nenáležité klišé objavilo v reklame amerického výrobcu potravín Mondelez a automobilky Volkswagen.

 

V prvom prípade dvoch mužov v jedálni výrobok zaujme natoľko, že jeden z nich zabudne svoje dieťa na idúcom vydávajúcom pase. Reklama je na syr Philadelphia.

Druhý klip propaguje elektrický automobil Golf sériou záberov na muža pri najrôznejších činnostiach a končí pohľadom na ticho sediacu ženu na lavičke vedľa kočíka.

Na reklamu k syru úrad ASA obdržal vyše 120 upozornení. Podľa autorov sťažností klip nesprávne naznačuje, že sa muži nedokážu dostatočne postarať o svoje deti a sú schopní ich ohroziť.

Na reklamu Golfu sa sťažovali traja ľudia. Podľa nich je nesprávne naznačované, že zatiaľ čo nebezpečné aktivity patria mužom, prislúcha ženám pasívna starostlivosť.

 

Obe firmy sa snažili obhájiť. Zástupcovia Mondelezu v Británii tým, že klip bol mienený ako žart, lebo muž na konci dieťa zachytí a pošepká mu 'Toto mamičke nepovieme'. ASA ale súhlasil so sťažovateľmi, pretože reklama vraj robí z mužov nepozorných nešťastníkov. "Reklama sa vo svojej súčasnej podobe nesmie znovu objaviť," uviedol úrad v rozhodnutí.

Volkswagen považuje kritiku za neporozumenie obsahu reklamy. Má vraj ukázať schopnosť človeka prispôsobiť sa zmenám a zložitým situáciám - na záberoch je muž v stane na útese, kozmonauti v bezváhovom stave a invalidný atlét pri skoku do diaľky. Regulátor ale opäť súhlasil s kritikou, pretože, ako povedal jeho hovorca: "Byť rodičom znamená životnú zmenu, ktorá vyžaduje značnú dávku prispôsobenia, ale starostlivosť o deti je stále stereotypne prisudzovaná ženám".