V úradoch po celom svete stále častejšie vídame miesto stoličiek nafukovacie lopty alebo ergonomické sedačky najpodivnejších tvarov vrátane takých, na ktorých možno kľačať alebo na ktorých sa možno hojdať. Niektorí však dávajú prednosť tomu, že pri počítači pracujú postojačky, píše taliansky denník Corriere della Sera.
"U zdravého človeka potrebuje chrbticu pohyb, aby zostala zdravá. Dlhé státie môže spôsobiť problémy," upozorňuje ale profesor na univerzite v Brescii Stefano Negrini. Naša spoločnosť je charakterizovaná stále viac sedavým spôsobom života. Drvivá väčšina ľudí tak pracuje celý deň pri počítači. "Najfunkčnejšími spôsobom práce pri počítači je sedenie," vysvetľuje Stefano Respizzi, riaditeľ oddelenia ortopedické rehabilitácie v nemocnici Humanitas v Miláne. "Zároveň však táto pozícia spôsobila významné zmeny v našej životnej hygiene, lebo dlhotrvajúce sedenie veľa znižuje svalovú silu chrbtových svalov. Sú to najmä bočné a šikmé chrbtové svaly, ktoré udržujú chrbticu vo vzpriamenej polohe. Keď sedíme, tieto svaly slabnú až toho vznikajú bolesti chrbta a šije a svalové napätie, "uvádza.
V úradoch sa často stretávame s ergonomickými balónmi, ktoré ľudia s nadšením volia ako ideálne riešenie proti bolestiam chrbta, ale po nejakom týždni používania ich odkladajú. Aby sme z nich nespadli na zem, musíme totiž neustále napínať chrbtové svaly. "Problém je v tom, že po ôsmych hodinách sa pohyb na lopte stáva únavným. Kto má vypracované svaly, vydrží na lopte bez pohybov, ale ten, kto najviac sedí, a preto potrebuje pohyb, sa veľmi rýchlo unaví," hovorí Negrini.
Nepochybne ste už videli ergonomické hojdacie stoličky s opierkou pre kolená. "V porovnaní s loptou sú bočné chrbtové svaly menej stimulované," uvádza Respizzi. Spolu s Negrinim sa zhodujú v tom, že hojdacie stoličky nie sú pre všetkých, pretože mnohí neznesú dlho udržiavať pozíciu sa skrčenými kolenami. Kto má problémy s chrbticou, pre toho môže byť také sedenie priamo škodlivé, pretože táto pozícia namáha bedrovú chrbticu.
A pokiaľ ide o kľakadlo, Negrini varuje: "V kľaku sa udržuje lordóza chrbtice, ale vo fixnej polohe a dlhodobý kľak je horší ako bežná stoličky, pretože na tej, ktorá umožňuje pohyb, možno meniť polohu. Kľakadlo odporúčam len na obmedzenú dobu," hovorí.
V mnohých podnikoch, najmä v severnej Európe, je rozšírená práca postojačky. Polohovacie stoly pre prácu postojačky poslednej generácie vyrábajú už mnohé spoločnosti. Práca postojačky však nie je žiadnou novinkou. Pracoval tak napríklad Winston Churchill. Nepochybne to môže byť prospešné pre zdravie a v boji proti lenivosti. Spotrebováva sa tak aj viac kalórií. Podľa štúdie zverejnenej na stránkach British Journal of Reports sa tým zvyšuje aj produktivita práce, hoci to zatiaľ nie je podložené dostatočným počtom výskumov.
Kto chce pracovať postojačky, musí to robiť postupne, pretože si telo musí zvyknúť. Prirodzene je k tomu treba pohodlnej obuvi a žiadne ihlové podpätky. Experti radia, aby sa človek pracujúci postojačky trochu pohyboval a nestál nehybne. V Spojených štátoch sú dokonca pre takú prácu používané bežecké pásy, v tomto bode sú však experti trochu rozpačití.
Loptu, ergonomická stoličky, kľakadlo alebo práca v stoji? Stefano Negrini k tomu uvádza, že najlepším riešením je dobrá stolička, s opierkou pre ruky a pre bedrovú chrbticu, k tomu malá prestávka na kávu. A odporúča sa pri každej príležitosti, napríklad pri telefonovaní, zdvihnúť zo stoličky. A ak potrebujete na toaletu, zájdite si o poschodie vyššie.