Spojené štáty zavádzajú sériu opatrení, ktoré majú odstrihnúť čínsku firmu Huawei Technologies od globálnych dodávateľov čipov. Oznámila to vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa. Krok by podľa agentúry Reuters mohol ešte viac zhoršiť vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou. Washington považuje túto telekomunikačnú firmu za hrozbu pre národnú bezpečnosť, čo Huawei odmieta. Čína je pripravená umiestniť v odvete americké firmy na svoj zoznam nespoľahlivých, napísal vládny denník Global Times.
"Toto oznámenie blokuje úsilie spoločnosti Huawei o obchádzanie vývozných kontrol," uviedlo vo svojom vyhlásení americké ministerstvo obchodu. Dodalo, že sa zameralo na nákupy tých polovodičov zo strany Huawei, ktoré vznikajú priamo vďaka americkému know-how.
Huawei potrebuje polovodiče pre svoje chytré telefóny a telekomunikačné zariadenia. Zmena pravidiel je ranou nielen pre tohto najväčšieho svetového výrobcu telekomunikačných zariadení a druhého najväčšieho výrobcu smartphonov na svete, ale aj pre taiwanského výrobcu polovodičov Taiwan Semiconductor Manufacturing, ktorý je najväčším dodávateľom čipov pre Huawei.
Huawei naďalej používa americký softvér a technológiu pre navrhovanie polovodičov, zdôvodnil svoj krok americký úrad. Firma to robí aj napriek tomu, že bola vlani v máji v USA zaradená na ekonomickú čiernu listinu.
Podľa nových pravidiel budú musieť zahraničné spoločnosti, ktoré používajú americké zariadenia na výrobu čipov, musieť v USA požiadať o licenciu skôr, než čipy dodajú firme Huawei alebo jej blízke firme HiSilicon.
Spoločnosť Huawei už skôr varovala, že čínska vláda v prípade, že nariadenie nadobudne platnosť, príde s odvetnými opatreniami.
Číny by potom hrozili spoločnostiam, ako je Apple, Cisco Systems alebo Qualcomm. Do úvahy podľa Global Times prichádza aj pozastavenie nákupov lietadiel amerického výrobcu Boeing.