Vo wuchanskom inštitúte virológie majú tri živé kmene koronavírusy z netopierov, ale žiadny nezodpovedá covidu-19. Povedala to riaditeľka tohto pracoviska Wang Len-i. USA chcú vyšetriť možnosť, že koronavírus, ktorý sa rozšíril z Wu-chan do sveta, unikol z tohto čínskeho pracoviska. Wang to v čínskej televízii CGTN označila za úplný výmysel.
Väčšina vedcov sa prikláňa k názoru, že sa koronavírus označovaný ako SARS-CoV-2 zrejme na človeka preniesol zo zvierat. Najväčšie podozrenie padá na wuchanské trhovisko, kde sa predávali živé divoké zvieratá a ktoré boli vzdialené niekoľko kilometrov od inštitútu virológia.
"Rovnako ako zvyšok sveta sme ani my nevedeli, že ten vírus existuje. Ako teda mohol uniknúť z nášho laboratória?" oznámila Wang v rozhovore, ktorý televízie vysielala v sobotu, ale ktorý bol natočený už 13. mája.
Prvý prípad koronavírusu bol vo Wu-chan ohlásený koncom decembra, ochorenie covid-19 zabilo na celom svete viac ako 350.000 ľudí.
Špekulácie o wuchanskom inštitúte ako pôvodcovi koronavírusu sa šíria dlhšiu dobu na internete. Wang priznala, že sa na jej pracovisku podarilo "z netopierov izolovať a získať niekoľko typov koronavírusy". "Máme tri kmene živého vírusu," oznámila. Ich zhoda s covidem-19, na ktorý zomierajú teraz ľudia, je podľa nej "len z 79,8 percenta".
Ako upozornila agentúra AFP, toto pracovisko študuje jedny z najnebezpečnejších patogénov. Jeho pracovníci na začiatku súčasnej epidémie prispeli k poznatkom o SARS-CoV-2 a ich práca bola vo februári publikovaná v odbornom časopise. Ich výskum preukázal 80-percentnú zhodu koronavírusu s vírusom SARS, ktorý bol za epidémiou z rokov 2002-2003, a 96-procentnú zhodu s koronavírusom z netopierov.