Dôležité: Britská mutácia vírusu "nie je pod kontrolou", štáty EÚ rušia spojenie

 Mutácia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá sa šíri na juhu Anglicka, nie je pod kontrolou a bude veľmi zložité jej šírenie zastaviť. Takto sa dnes vyjadril britský minister zdravotníctva Matt Hancock potom, čo vládne experti vyhodnotili, že nový vírusový kmeň je nákazlivejší ako ostatné.

Británia dnes ohlásila rekordný prírastok infikovaných koronavírusom. Vývoj sleduje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a začínajú reagovať i niektoré štáty Európskej únie, ktoré obmedzujú spojenie s Britániou.

"Všetky laboratóriá na Slovensku, ktoré realizujú RT-PCR testy na ochorenie COVID-19 vedia zachytiť aj novú mutáciu koronavírusu," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. V tejto súvislosti Slovensko koordinuje svoje ďalšie kroky s krajinami V4 a zajtra oznámi ďalšie opatrenia. Prvé opatrenia zavádza už od polnoci: 

POVINNOSŤ KARANTÉNY PRE VŠETKÝCH, KTORÍ PRICESTUJÚ Z VEĽKEJ BRITÁNIE

Vzhľadom na prítomnosť novej infekčnejšej mutácie koronavírusu vo Veľkej Británii a Juhoafrickej republike, ktorá nie je detekovateľná niektorými európskymi PCR testami, sa od 0:00 hod. 21.12. zavádza pre všetkých občanov prichádzajúcich z Veľkej Británie povinnosť karantény, ktorá môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom, ktorý sa odoberá najskôr na 5. deň od pricestovania na územie SR. Každý občan prichádzajúci z Veľkej Británie sa musí najneskôr bezprostredne pri vstupe do Slovenskej republiky registrovať na webe: http://korona.gov.sk/ehranica a na požiadanie sa preukázať potvrdením o splnení tejto povinnosti príslušníkom Policajného zboru Slovenskej republiky.

Česko zatiaľ zavádza karanténu pre cestovateľov zo Spojeného kráľovstva. Taliansko ohlásilo, že má pacienta nakazeného novým kmeňom koronavírusu, zisteným v Británii.

Pacient a jeho partner sa podľa ministerstva zdravotníctva nedávno vrátili z Británie, a to cez rímske letisko. Novú, asi nákazlivejšiu mutáciu vírusu má aj Juhoafrická republika.

Holandsko v noci na dnes oznámilo viac ako desaťdňový zákaz leteckej prepravy cestujúcich z Británie, nasledovalo podľa agentúry AP okrem iného Belgicko, Rakúsko a Taliansko. Od polnoci ruší letecké spojenie s Britániou takisto Nemecko, podľa agentúry AFP zatiaľ do konca roka. Francúzsko sa rozhodlo prerušiť dopravné spojenie so Spojeným kráľovstvom od polnoci na 48 hodín, uviedol úrad francúzskej vlády.

Podľa talianskeho ministra zdravotníctva zákaz letov z Británie bude platiť do 6. januára a do Talianska zároveň nesmie vstúpiť nikto, kto bol v Británii v posledných 14 dňoch.

Bulharsko ruší letecké spojenie s Britániou od polnoci až do konca januára, Írsko uvalí zákaz na letecké a lodné spojenie s Britániou od polnoci a "aspoň" na 48 hodín, uviedla AFP. Zákaz vstupu pre britských cestujúcich chystá Švédsko, povedal švédsky minister vnútra v televízii SVT.

Španielsko vyzvalo ku koordinácii postupu v rámci Európskej únie; podľa stanice BBC by sa o tom v Bruseli mali v pondelok radiť zástupcovia členských krajín EÚ.

Reaguje tiež Česko, kde sa oddnes musia ľudia prichádzajúci z Británie povinne odobrať do izolácie. Premiér Andrej Babiš v Českej televízii povedal, že o zákaze letov z Británie bude vláda rokovať v pondelok. Neskôr večer ministerstvo zdravotníctva na twitteri oznámilo, že Česko od pondelka lety z Británie zastaví.

Výrazné šírenie istej mutácie koronavírusu v častiach Anglicka oznámila britská vláda v pondelok. V sobotu potom premiér Boris Johnson povedal, že nový kmeň môže byť až o 70 percent nákazlivejší než ten, ktorý doteraz v Británii prevládal.

Experti vrátane tých z WHO zatiaľ nemajú dôkazy, že by zmutovaný vírus vyvolával ťažšie prípady choroby covid-19 alebo že by u neho neúčinkovali vyvinuté vakcíny. Napriek tomu situácia vzbudzuje medzi vedcami aj vládnymi pracovníkmi značné znepokojenie a premiér Johnson v sobotu reagoval zavedením najtvrdších karanténnych opatrení v Londýne a v ďalších oblastiach Anglicka. WHO uviedla, že je s britskými predstaviteľmi v tesnom kontakte.

"Nový variant (vírusu) sa vymkol kontrole," povedal dnes v rozhovore s televíziou BBC minister Hancock. "Vzhľadom k tomu, o čo rýchlejšie sa táto nová varianta šíri, bude veľmi zložité udržať ju na uzde, dokiaľ nie je široko nasadená vakcína," komentoval situáciu v inom interview.

Británia dnes ohlásila rekordných 35.928 novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je skoro dvojnásobok ako pred týždňom, kedy ich bolo 18.447, upozornila BBC.

Podľa Hancocka je v britských nemocniciach asi 18.000 ľudí s covidem-19, čo je vraj číslo tesne pod maximálnou hodnotou z obdobia prvého vrcholu epidémie.

Zmutovaný kmeň zistený v Anglicku odhalilo Holandsko pri náhodnej kontrole starších prípadov vo vzorke odobratej na začiatku decembra. Podľa WHO bola mutácia zistená aj v Dánsku a v Austrálii, napísala BBC.

Novú, asi nákazlivejšiu mutáciu vírusu má aj Juhoafrická republika

Nová, zrejme nákazlivejšia mutácia koronavírusu sa objavila aj v Juhoafrickej republike, kde podľa miestnej vlády prispieva k druhej vlne nákazy. Epidemiologička Emma Hodcroftová, ktorá pôsobí na švajčiarskej Bazilejského univerzite, na twitteri uviedla, že sa jedná o inú mutáciu vírusu, než je tá, ktorá teraz vyvoláva obavy v Británii. Nemecké ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že kvôli novým variantom vírusov budú všetky lety medzi Britániou, Juhoafrickou republikou a Nemeckom pozastavené.

Juhoafrická republika je najhoršie postihnutou africkou krajinou; od začiatku epidémie zaznamenala 912.477 prípadov nákazy koronavírusy a 24.539 úmrtí pacientov s chorobou covid-19. Prudký nárast infekcií krajiny eviduje od začiatku decembra. V piatok juhoafrická vláda uviedla, že identifikovala novú mutáciu vírusu Sars-CoV-2, ktorá prispieva k šíreniu nákazy.